Jezioro Niegocin

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Niegocin

Wilkasy. Jezioro NiegocinFot. Mieczysław KalskiWilkasy. Jezioro Niegocin
Fot. Mieczysław Kalski
Powierzchnia 26,04 km²
Wymiary 10,8 × 4,8 km
Maksymalna głębokość 39,7 m
Długość brzegu 35 km
Klasa czystości III
Wysokość n.p.m. 116 m n.p.m.
Rodzaj morenowe – moreny dennej
53°59′00″N 21°47′05″E53°59′00″N 21°47′05″E

Jezioro Niegocin (niem. Löwentinsee) – jezioro morenowe leżące w okolicy Giżycka i Wilkas w województwie warmińsko-mazurskim. Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Turystyka

Przez Niegocin biegnie szlak żeglarski z Giżycka do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i do Pisza. W 2011 roku w Giżycku zbudowano nowoczesny port żaglowy, tzw. ekomarinę. Przez zbiornik wiedzie też kajakarski szlak Galindów. Znajduje się tam port Żeglugi Mazurskiej. Statkiem można również odbyć rejs po Niegocinie i jeziorach Dobskim i Kisajno. Na południu z Niegocina przez jezioro Boczne i Kanał Kula można dopłynąć do jeziora Tałty i dalej na Jezioro Mikołajskie i Śniardwy.

W jezioro wcina się długie betonowe molo, a na zachód od niego rozciąga się park. Przy Kanale Łuczańskim (Giżyckim) znajduje się budynek przedwojennego schroniska. Na drugą stronę przetoki można przejść przez most obrotowy, który został skonstruowany w frugiej połowie XIX w.

Jakość wód

Koniec lat 80. XX w. to okres fatalnej jakości wody w jeziorze. Niegocin praktycznie zamieniał się w biologiczną pustynię. W 1995 r. otwarto biologiczno-mechaniczną oczyszczalnię ścieków w Giżycku i zlikwidowano galwanizernię w pobliskich Wilkasach, co pozytywnie wpłynęło na stan środowiska jeziora. Od 1998 roku można kąpać się w całym Niegocinie. W porównaniu z latami poprzednimi obserwuje się nieznaczną poprawę jakości wody. Jezioro jest zasobne w związki biogenne, stężenia fosforanów wiosną oraz na dnie latem przekraczają wartości dopuszczalne dla I-III klas czystości. Stężenia fosforanów wskazują wartości pozaklasowe. Zauważalny jest stopniowy wzrost eutrofizacji jeziora, a wskaźniki sanitarne nie są korzystne. Jezioro oceniono jako eutroficzne.

Przyroda

Jezioro Niegocin to jezioro wytopiskowe typu morenowego, sielawowego, mające zróżnicowane dno z dużą liczbą zagłębień i rozległych płycizn śródjeziornych. Brzegi jeziora są przeważnie niskie, północną część brzegu zajmują zabudowania miasta Giżycka. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, a w litoralu dominuje roślinność wynurzona z gatunkami takimi, jak trzcina pospolita. Roślinność zajmuje ponad 15% powierzchni dna jeziora. W Niegocinie żyje 16 gatunków ryb. Przeważają leszcze, płocie, węgorze, sandacze i szczupaki. Jeziorem administruje Gospodarstwo Rybackie w Giżycku.

Bibliografia

mojemazury.pl [30.06.2014]
Pascal-Przewodnik, Wielkie Jeziora Mazurskie
Rudzielewicz M., Bąk J., Mazury, Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal.