Nocek

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nocek

Myotis`
wąsaty i rudy – (Kuhl, 1817), łydkowłosy – (Boie, 1825)
Myotis wąsaty i rudy – (Kuhl, 1817), łydkowłosy – (Boie, 1825)
Kolonia nocków. Fot.  Atli Arnarson. Źródło: www.flickr.com
Kolonia nocków.
Fot. Atli Arnarson. Źródło: www.flickr.com
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Rząd nietoperze
Rodzina mroczkowate
Rodzaj Myostis

Nocek – ssak z rzędu nietoperzy, z rodziny mroczkowatych. W regionie Warmii i Mazur występują 3 gatunki nocka: wąsaty, rudy i łydkowłosy – wszystkie są pod ścisłą ochroną.

Prowadzą w większości nocny tryb życia. Na Warmii i Mazurach mają bardzo dogodne warunki żywieniowe. Większość z nich żywi się owadami, a tych w tym regionie – jeziorno-rzeczno-bagnistym – nie brakuje.

Nocek wąsatek

Zwany jest też nockiem wąsatym – to niewielki nietoperz (długość ciała bez ogona wynosi ok. 47 mm) o zabarwieniu futra kasztanowatym lub czarnym z jasnymi końcówkami na grzbiecie i jaśniejszym po stronie brzusznej. Ucho, pyszczek i błona na skrzydłach są ciemne, wręcz czarne. Preferuje tereny słabiej zalesione. Latem kryje się w budynkach lub dziuplach, zimą w jaskiniach.

Żywi się drobnymi owadami, które potrafi chwytać w locie. Sen zimowy ma krótki i często przerywany. W czerwcu lub lipcu rodzi się jedno młode, rzadziej para. Gatunek jest pod ścisłą ochroną.

Nocek rudy/nadwodny

Jest to mały nietoperz (do 47 mm) o dużej rozpiętości skrzydeł – do 28 cm. Grzbiet i boki ciała pokryte są brunatnym futerkiem w rdzawym odcieniu, spód ciała jest jasny – wyraźnie kontrastujący z grzbietem. Pyszczek ma krótki, różowy bądź w kolorze cielistym tak jak i nasada uszu.

Najczęściej zamieszkuje w dziuplach starych drzew, ale także na poddaszach budynków, niekiedy pod mostami, jednak zawsze w pobliżu zbiornika wodnego. Na łowy wylatuje o zmierzchu i poluje aż do świtu na jętki i komary, czasem na chruściki, sporadycznie na małe ryby. Część ofiar zbiera stopami z powierzchni wody, a część zataczając kręgi nad taflą. Samica rodzi w czerwcu, zwykle jedno młode.

Letarg trwa od października do marca. Jest gatunkiem chronionym.

Nocek łydkowłosy/kosmaty

Długość jego ciała dochodzi do 6 cm. Ma gęste puszyste futro, na grzbiecie i po bokach szarobrunatne, a u nasady czarne, spód ciała z szarawym odcieniem.

Żyje na strychach, w dziuplach drzew. Na łowy wylatuje o zmierzchu. Żywi się owadami: jętkami i komarami, czasem chrząszczami i chruścikami.

Związany jest z dużymi zbiornikami wodnymi zarówno stojącymi, jak i płynącymi. Poluje nad taflą, chwytając ofiary w locie. W sen zapada już we wrześniu i pozostaje w letargu do maja.

Jest gatunkiem ściśle chronionym i rzadko spotykanym. Jego obecność zaobserwowano m.in. w Lasach Iławskich oraz nad Jeziorem Dobskim i Drużno.

Bibliografia

Panfil Jan, Ssaki Pojezierza Mazurskiego, Olsztyn 1984, s. 34-35.