Jezioro Drużno

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jezioro Drużno

Typ obszaru OSO (dyrektywa ptasia)
Kod PLB280013
Powierzchnia 5.996,7 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Jezioro Drużno
Jezioro Drużno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Drużno
Jezioro Drużno
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Jezioro Drużno – duży, zajmujący ponad 1100 ha, zbiornik wodny o średniej głębokości ok. 1 m. Znajduje się na obrzeżach Elbląga (dojazd z K7; południowy wschód). To eutroficzne jezioro o podmokłych brzegach, które porastają trzcinowiskiem i olsem. Roślinność podwodna jest dobrze rozwinięta i pokrywa niemal całe dno. W jeziorze występuje duże wahanie poziomu wody, co związane jest z "wypychaniem" jej rzeką Elbląg do Zalewu Wiślanego. Drużno to przykład półnaturalnego ekosystemu – jego wielkość i kształt jest wypadkową działań procesów naturalnych zachodzących w dolnej delcie Wisły oraz wpływu cywilizacji: obwałowania, osuszania, systemu kanałów i rowów, polderyzacji. Obszar obejmuje rezerwat przyrody Drużno.

Przeznaczenie i zagrożenia

Jezioro Drużno ustanowiono specjalnym obszarem ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia) w ramach sieci Natura 2000 ze względu na występowanie chronionych gatunków awifauny. Podstawowym zagrożeniem jest dla nich silne zanieczyszczenie pochodzenia rolniczego, komunalnego i przemysłowego oraz polowania w bezpośrednim otoczeniu rezerwatu, a także wypalanie trzcin w okresie wiosennym i bardzo intensywne kłusownictwo rybackie.

Fauna i flora

Bujna i różnorodna szata roślinna, a także specyficzne warunki fizyczne – silnie rozbudowana linia brzegowa, obecność wysp i kęp pływających – sprzyjają występowaniu wielu gatunków ptaków, są to m.in.: zimorodek, orlik krzykliwy, bąk, rybitwa białowąsa, rybitwa czarna, błotniak stawowy, błotniak łąkowy, derkacz, dzięcioł czarny, żuraw, bielik, bączek, gąsiorek, podróżniczek, zielonka, kropiatka, rybitwa rzeczna, jarzębatka. Spośród ssaków najistotniejsze dla tego obszaru są: nocek łydkowłosy, bóbr europejski i wydra. Wśród ryb występuje: minóg rzeczny, różanka i koza.

Galeria zdjęć

Bibliografia

avelelek.cba.pl [21.03.2014]
Instytut na rzecz Ekorozwoju [21.03.2014]
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [21.03.2014]
Natura 2000 a rozwój lokalny, oprac. Piotr Dynowski, Szczecin 2010.
Natura 2000. Naturalnie się opłaca, oprac. Czerwińska Maria, Leda Marek, Szczecin 2010.