Jerzy Bobrzecki
Jerzy Bobrzecki | |
| |
Jerzy Bobrzecki.
Źródło: Archiwum redakcji "5 Plus X" | |
Data i miejsce urodzenia | 2 lutego 1932 r. Teodorów k. Siedlec |
Data i miejsce śmierci | 5 styczna 1990 r. Olsztyn |
Jerzy Bobrzecki - (ur. 2 lutego 1932 r. w Teodorowie - zm. 5 stycznia 1990 r. w Olsztynie) - prof. dr hab. ART w Osztynie, zootechnik, specjalista ds. pszczelarstwa.
Spis treści
Biografia i działalność naukowa
Jerzy Bobrzecki urodził się w Teodorowie, w powiecie siedleckim, w rodzinie z tradycjami pszczelarskimi. W 1949 r. Jego rodzice przenieśli się do Pomorskiej Wsi k. Elbląga.
Jest absolwentem:
- Szkoły Podstawowej w Żelkowie pow. Siedlce (1949),
- Technikum Hodowlanego w Dobrocinie (1953),
- Wydziału Zootechnicznego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie.
W 1957 roku po uzyskaniu stopnia inżyniera przyjął propozycję profesora Dominika Wanica (1904-1971) dot. podjęcia pracy w Zakładzie Pszczelnictwa wydzielanym w tym czasie z Katedry Ogrodnictwa na stanowisku asystenta technicznego, kontynuując jednocześnie studia II stopnia o specjalności pszczelarskiej. Po obronie pracy magisterskiej (1959) dotyczącej pszczelarstwa w powiecie piskim, został awansowany na starszego asystenta.
Pracę doktorską pt. „Badania nad wpływem wychowu na dojrzałość płciową trutni i ich przydatność do sztucznego unasieniania" obronił w 1966 roku i został awansowany na stanowisko adiunkta. Od 1970 roku kieruje Zakładem Pszczelnictwa, któremu od początku jego powstania poświęcił pełne zaangażowanie i wyjątkową aktywność, doprowadzając go do rozkwitu zarówno pod względem kadrowym jak i dydaktyczno-hodowlanym. Pełny rozwój zakładu następował szczególnie w pierwszych latach osiemdziesiątych, kiedy to z powodu kryzysu działalność inwestycyjna była szczególnie trudna.
W 1976 roku po obronie pracy habilitacyjnej pt. „Rozwój i produkcyjność rodzin pszczelich zimowanych na różnych pokarmach węglowodanowych” jako doktor habilitowany obejmuje stanowisko docenta (1977), zaś w 1988 roku otrzymuje tytuł tytuł profesora.
Badania naukowe
Zasadniczym kierunkiem badań i zainteresowania profesora J. Bobrzeckiego były duże profesjonalne pasieki i ich gospodarka. Jego prace badawcze cechowała atrakcyjność tematyczna i umiejętność łączenia elementów poznawczych z pilnymi potrzebami praktyki. Był autorem 168 publikacji, w tym 39 rozpraw i 30 artykułów naukowych, 4 podręczników oraz wielu artykułów popularnych. Był również współautorem Encyklopedii Pszczelarskiej - PWRiL W-wa 1989, 15 książek, skryptów i broszur o tematyce pszczelarskiej.
Był promotorem 64 prac magisterskich i 3 rozpraw doktorskich.
Był też konstruktorem uli i sprzętu pasiecznego i współautorem dwóch patentów z tego działu. Jego nadzwyczaj aktywna działalność naukowa i społeczno-zawodowa została niestety przerwana nagle przedwczesnym odejściem w pełni sił twórczych w wieku 58 lat.
Zmarł w Olsztynie 5 stycznia 1990 r.
Działalność organizacyjna
Z oddaniem angażował się w szkolenia pszczelarzy praktyków. Był m.in. inicjatorem pierwszego w kraju kursu na tytuł mistrza pszczelarza. Prowadził również wiele szkoleń i prelekcji na terenie całego kraju, a także w Norwegii (1972) i Salwadorze (1981), gdzie prowadził badania naukowe w ramach prac FAO. Aktywnie uczestniczył w pracach:
- Sekcji Pszczelarskiej Komitetu Nauk Ogrodniczych PAN,
- Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego (był w 1987 r. jednym z założycieli i członkiem Zarządu).
- Zarządów Wojewódzkiego i Głównego Polskiego Związku Pszczelarskiego,
- zespołu d/s pszczelarstwa Rady Naukowo-Technicznej przy Ministrze Rolnictwa,
- Sekcji Produkcji i Hodowli Owadów Użytkowych Polskiego Towarzystwa Zoo-technicznego (pełnił funkcję przewodniczącego),
- Komisji Zadrzewień Ogólnopolskiego Frontu Jedności Narodu,
- Od 1967 roku do końca życia był członkiem Rady Programowej miesięcznika „Pszczelarstwo”. Utrzymywał kontakty ze średnimi szkołami rolniczymi, w tym szczególnie z Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli, gdzie młodych adeptów pszczelarstwa zachęcał do podejmowania studiów w tym kierunku.
Odznaczenia i wyróżnienia
Za całokształt działalności otrzymał m.in. następujące odznaczenia i wyróżnienia:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Złoty Medal Norweskiego Związku Pszczelarskiego,
- Medal Ks. Jana Dzierżonia,
- Odznaka Honorowa Zasłużonym dla Warmii i Mazur,
- Medal XXX-lecia ART,
- Medal „Zasłużony dla Uczelni”,
- Odznaka „Zasłużony Pracownik Rolnictwa”
- medale pamiątkowe kilku miast i instytucji,
- nagrody Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rolnictwa oraz Rektora ART w Olsztynie
Bibliografia
- Wide J. (1990) ; Pamięci Prof. dra. hab. Jerzego Bobrzeckiego . „Pszczelarstwo” 41(4)
- Sadowski J. Wspomienia o moim przyjacielu ze studiów ProfesorzeJerzym Bon-rzeckim -
- Portal internetowy Apis Wiki. Pl /Jerzy Bobrzecki
- Hasło opracował Apolinary Zapisek po konsultacji z żoną profesora Bobrzeckiego - prof dr hab. Danutą Bobrzecką.