Klewno

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klewno

Rodzaj miejscowości Wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Reszel
Liczba ludności (2010) 272
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NKE
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Klewno
Klewno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Klewno
Klewno
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Klewno (niem. Klawsdorf) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie kętrzyńskim w gminie Reszel. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.W 2010 roku wieś liczyła 271 mieszkańców. Obecnie sołtysem wsi jest Krzysztof Wojciech Pikała.


Charakterystyka fizjograficzna

Falisty krajobraz ziemi kętrzyńskiej jest wynikiem działalności erozyjnej ostatniego zlodowacenia. Lodowiec kilkakrotnie powracał, zatrzymywał się, następnie cofał na północ, pozostawiając w swej wędrówce wały moren czołowych. Obecnie tworzą one dość duże wzgórza. Główne pasmo moren czołowych biegnie w kierunku z południowego zachodu na północny wschód. Ciągnie się od Świętej Lipki, którą od północy otacza łukiem na Bezławki, Wilknowo, Pręgowo. Z topniejących lodów wytworzyły się wielkie jeziora zastoiskowe, od których liczne strumienie znosiły drobny materiał skalny, wymyty z moren, osadzając na dnie jezior grube warstwy iłów. O powstaniu tych jezior na terenie powiatu świadczą nieckowate zagłębienia. Występują w nich iły piaszczyste, które wypełniają środek dawnego jeziora, ponadto są też gliny margliste, osadzające się na brzegach zbiornika.


Dzieje miejscowości

Klewno to najstarsza wieś w pobliżu Reszla. Zasadźcami wsi na polu Lauchogede byli dwaj Prusowie: Klausio i Susik. Na podstawie aktu lokacyjnego Klewna z 1 listopada 1366 roku, bracia mieli obowiązek obsadzenia osadnikami 60 włók przez okres pół roku. W przeciwnym razie utraciliby prawa lenne. Wieś w znacznej części została zniszczona podczas wojny polsko–krzyżackiej w latach 1519-1521. 23 sierpnia 1520 roku zniszczone zostało przedmieście Reszla oraz pobliska wieś. Po wojnie, w Klewnie odłogiem leżało 29 włók, z których sześć do 1533 roku było obsadzone, pozostałe zaś do 1586 roku. W 1611 roku biskup warmiński Piotr Tylicki nadał jedną morgę ziemi szlachcicowi Mateuszowi Pakoszowi ze Smolajn oraz jego małżonce, z przeznaczeniem na budowę karczmy. Pakosz dożywotnio został zwolniony z czynszów oraz powinności ciążących na karczmarzach.

Wieś w XVIII wieku nosiła nazwę Clausdorf, od XIX wieku Klawsdorf. W nazwie tej tkwi rdzeń pruski nazwy odosobowej Clawke, lub Klawke. Powstała na dawnym polu osadniczym Prusów zwanym Lauchogede.

Szkoła Podstawowa w Klewnie w 1935 roku miała dwóch nauczycieli i 118 uczniów.


Religia

Wież znajduje się na terenie parafii greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Reszlu.


Ludzie związani z miejscowością

Elżbieta Ziober i Władysław Sytniewski założyli tutaj Fundację Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym "Salus".


Bibliografia

Michniewska-Szczepkowska Barbara, Szczepkowski Bohdan, Województwo olsztyńskie, środowisko geograficzne tekst i mapy krajoznawcze, Olsztyn 1969.
Licharewa Zofia, Kętrzyn z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1962.