Adolf Poschmann

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adolf August Poschmann

Data i miejsce urodzenia 2 stycznia 1885 r.
Nowa Wieś k. Lidzbarka Warmińskiego
Data i miejsce śmierci 24 grudnia 1977 r.
Monastyr
Zawód historyk, pedagog

Adolf August Poschmann (ur. 2 stycznia 1885 r. w Nowej Wsi k. Lidzbarka Warmińskiego, zm. 24 grudnia 1977 r. w Monastyrze) – historyk, badacz dziejów Warmii, pedagog

Życiorys

Syn Adolfa i Anny z domu Rautenberg, zamożnych rolników w podlidzbarskiej Nowej Wsi.

Szkoła i wykształcenie

Absolwent braniewskiego gimnazjum. Studiował geologię, historię i filologię germańską w Innsbrucku, Berlinie, Monachium i Królewcu. 8 marca 1910 roku na Uniwersytecie Królewieckim uzyskał doktorat za pracę Sieć osadnicza w powiatach braniewskim i lidzbarskim. Rok później rozpoczął w Madrycie pracę nauczyciela języka niemieckiego.

Praca

W latach 1914-1919 był kierownikiem hiszpańskiej szkoły, w której prowadził lektorat. W 1921 roku po powrocie do Królewca rozpoczął pracę w miejscowym Hufengymnasium. W tym samym czasie uczył języka hiszpańskiego w królewieckiej szkole handlowej. W 1921 roku trafił do Reszla, gdzie objął posadę dyrektora miejscowego gimnazjum. W latach 1931-1933 był kierownikiem szkoły zamkowej w Braniewie. Po 1933 roku zajmował się wyłącznie pracą pedagogiczną. W styczniu 1943 roku Poschmann został przeniesiony przez NSDAP do gimnazjum w Gołdapi. Opuścił Prusy Wschodnie przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Poświęcił się organizowaniu szkolnictwa w obozach dla uciekinierów. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł w Westfalii. Poschmann był dyrektorem państwowego gimnazjum w Ruthen, a od 1950 roku pracował w nim jako nauczyciel.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Od 1924 roku był członkiem Towarzystwa Historycznego, a od 1924 roku pełnił funkcję honorowego prezesa. Adolf August Poschmann pasjonował się historią Warmii. Napisał kilkudziesiąt rozpraw i artykułów poruszających kwestię gospodarki wiejskiej, historii Braniewa, Jezioran, Reszla. Omówił też dzieje reszelskich klasztorów: augustiańskiego i jezuickiego. Zajmował się również odtwarzaniem własnego drzewa genealogicznego. Napisał ponad 130 życiorysów postaci pochodzących z Prus Wschodnich, które zamieszczono w ''Altpreussische Biographie''.

Bibliografia biograficzna

  1. Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.