Agnieszka Drabińska

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Agnieszka (Agnes) Drabińska

Agnieszka (Agnes) Drabińska
Agnieszka (Agnes) Drabińska
Data i miejsce urodzenia 2 lutego 1922 r.
Wójtowo
Data i miejsce śmierci 23 stycznia 1945 r.
Wójtowo
Przyczyna śmierci śmierć męczeńska
Miejsce spoczynku Wójtowo

Agnieszka (Agnes) Drabińska (ur. 2 lutego 1922 r., zm. 23 stycznia 1945 r.) – włączona w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.

Życiorys

Sylwetka

Agnieszka (Agnes) Drabińska urodziła się 2 lutego 1922 r. w Wójtowie, parafia Klebark Wielki. Na pewno wpływ na jej duchowość miał ks. Paweł Chmielewski. Po zakończeniu nauki w szkole podstawowej pozostała w domu pomagając rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Wiele obowiązków spadło na nią po śmierci jej ojca oraz powołaniu brata Franciszka do służby wojskowej. Na jej bogate życie duchowe i religijność miało znaczny wpływ wychowanie przez rodziców, którzy przekazali jej mocną i żywą wiarę, przywiązanie do przykazań Bożych, jako fundamentu codziennego życia. Wspominając ją, jeden z kolegów stwierdził, iż Agnieszka nie wyróżniała się spośród innych, uczęszczała na Msze św., była życzliwa, dobra i uczynna. Zawsze widział ją przy wiejskiej kaplicy podczas nabożeństw majowych.

Śmierć męczeńska

Zanim do wioski przybyła Armia Czerwona ludzie wiedzieli, jak bezwzględnie zachowują się Rosjanie na zdobytych terenach, szczególnie wobec dziewcząt i kobiet. Lęk wzmógł się, gdy żołnierze radzieccy, po wkroczeniu do Wójtowa, zastrzelili kilku starców. Agnieszka wraz z matką udała się wówczas do najbliższej sąsiadki Józefiny Brosch. Gdy się wydawało, że wojsko opuściło wioskę, Agnieszka pobiegła do domu po ciepłą odzież. Chciała też nakarmić zwierzęta w oborze. Kiedy była w domu pojawili się żołnierze radzieccy. Usiłowali ją zgwałcić. Agnieszka próbowała im uciec, broniła się. Matka znalazła nieżywą córkę przed domem – miała przebitą sztyletem klatkę piersiową. Agnieszkę (bez trumny, owiniętą w prześcieradło) pochowano w Wójtowie, w ogrodzie państwa Jagalskich. Jej grób zachował się do dziś. Mieszkańcy Wójtowa uważają ją za męczennicę w obronie czystości i kobiecej godności.

Bibliografia

olsztyn.gosc.pl [15.11.2014]