Aleksander Martyniak

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksander Martyniak

Data i miejsce urodzenia 28 marca 1908 r.
Lwów
Data i miejsce śmierci 1 listopada 1980 r.
Olsztyn
Miejsce spoczynku cmentarz przy ul. Poprzecznej w Olsztynie
Zawód specjalista w dziedzinie hodowli owiec

Aleksander Martyniak (ur. 28 marca 1908 roku we Lwowie, zm. 1 listopada 1980 r. w Olsztynie) – specjalista w dziedzinie hodowli owiec.

Życiorys

Aleksander Martyniak był specjalistą w dziedzinie hodowli zwierząt. Zajmował się uszlachetnianiem ich ras i opłacalnością chowu.

Urodził się w rodzinie nauczyciela gimnazjalnego Teodora i Stanisławy z d. Kurkowskiej. Gdy w 1928 roku ukończył gimnazjum we Lwowie, wstąpił na Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Jana Kazimierza. Studiował też na Wydziale Rolno-Leśnym Politechniki Lwowskiej. Po ukończeniu studiów przez siedem lat był asystentem. W czasie wojny pracował w Instytucie prof. Weigla zajmującym się szczepionkami przeciw tyfusowi.

Po wojnie pracował w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sanoku. Tytuł doktora nauk technicznych otrzymał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na podstawie rozprawy zatytułowanej "Histologiczne badania nad osadzeniem się tłuszczu w tkance śródmięśniowej drobiu masy zielononóżek polskich". Pracę w olsztyńskiej Wyższej Szkole Rolniczej podjął we wrześniu 1953 roku. Od tego czasu zajmował się uszlachetnianiem polskiej owcy. Był kierownikiem Zakładu Hodowli Owiec.

Habilitował się w 1963 r. na podstawie pracy "Badanie nad wzrostem owiec długowełnistych w okresie post embrionalnym". Jest autorem 17 większych rozpraw naukowych. W 1972 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Był członkiem Komitetu Nauk Zootechnicznych PAN, Rady Naukowo-Technicznej przy Ministerstwie Rolnictwa i Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego.

Zmarł 1 listopada 1980 roku w Olsztynie. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Poprzecznej.

Bibliografia

Chłosta Jan, Ludzie godni pamięci, warmińsko-mazurscy patroni olsztyńskich ulic, Olsztyn 1997.