Andrzej Piasecki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Andrzej Piasecki

Andrzej Piasecki [blog]
Andrzej Piasecki [blog]
Imię i nazwisko Andrzej Piasecki
Data i miejsce urodzenia 23.01.1953 w Kielcach
Dyscyplina żeglarstwo
Największy sukces mistrz świata w klasie Lechner

Andrzej Piasecki (ur.23.01.1953 w Kielcach) – żeglarz, wybitny zawodnik, mistrz świata w klasie Lechner (deska z żaglem) i windurfingu lodowym, ceniony szkoleniowiec.

Przebieg kariery

Zafascynowała go deska z żaglem, a w konsekwencji żeglarstwo w ogóle. Z myślą o żeglarstwie zdobył wykształcenie na AWF w Białej Podlaskiej, a następnie uzupełnił je studium trenerskim w Warszawie. Pod koniec lat 70. założył w Białej Podlaskiej sekcję "deskarzy", a postępy trenera i jego grupy były zdumiewające. Efektem pracy był medale mistrzostw Polski i świata.

W 1981 roku stracił pracę na uczelni (konsekwencja działalności związkowej) i nieoczekiwanie trafił do Mrągowa. Dyrektor Bazy Jan Nowicki nie wahał się ani chwili i ściągnął do siebie wspaniałą żeglarską rodzinę Piaseckich. Małgorzata Pałasz-Piasecka wkrótce została też mistrzynią świata, a ich dzieci: Patryk i Sara w przyszłości stali się chlubą żeglarstwa nie tylko na Warmii i Mazurach.

Andrzej Piasecki kontynuował karierę trenerską (z przerwami) w Polskim Związku Żeglarskim i klubowej Bazie Mrągowo. Jego podopieczna Joanna Burzyńska przez kilka lat była gwiazdą światowego windsurfingu. Swoje zainteresowania rozszerzył także o inne klasy. Ostatnio opiekuje się kadrą polskich finnistów; efekty szkoleń są coraz lepsze.

Bibliografia

kronikasportu.pl [18.12.2014]