Bąsze

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 10:58, 4 maj 2016 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bąsze

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Bartoszyce
Liczba ludności (2010) 41[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Bąsze
Bąsze
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bąsze
Bąsze
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Bąsze (niem. Bonschen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Bartoszyce. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. Miejscowość w 2010 r. liczyła 41 mieszkańców (łącznie z Gierszynem). W skład sołectwa wchodzą wsie: Bąsze, Łapkiejmy, Łoskajmy, Parkoszewo i Posłusze. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Natalia Jasiukiewicz[2].

Położenie

Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Równienie Sępopolskiej, 10 km na północ od Bartoszyc, w pobliżu granicy państwowej z obwodem kaliningradzkim.

Dzieje miejscowości

Trudno ustalić datę powstania wsi. W XIX w. był to majątek ziemski. W 1893 r. obejmował on obszar 193 ha. Był to jeden z wielu majątków należących do junkierskiej rodziny von Kunheimów.

Po II wojnie światowej Bąsze stały się siedzibą sołectwa. Przy wsi działały dwa państwowe gospodarstwa rolne: PGR Kromarki i PGR Posłusze. W 1978 r. we wsi było dziesięć indywidualnych gospodarstw rolnych o łącznej powierzchni 74 ha. Pięć lat później Bąsze liczyły 65 mieszkańców; znajdowało się tu 11 budynków mieszkalnych. We wsi działał punkt biblioteczny, ulice były oświetlone. W latach 1954–1972 Bąsze wchodziły w skład gromady Bartoszyce.

Miejscowość ma typowo rolniczy charakter. Większość mieszkańców zatrudniona jest w rolnictwie, prowadząc średniej wielkości gospodarstwa; część dojeżdża do pracy w Bartoszycach.

Przypisy

  1. Łącznie: Bąsze i Gierszyn.
  2. gmina-bartoszyce.pl

Bibliografia

Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.
Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy Bartoszyce, bip.warmia.mazury.pl [05.03.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]