Bartłomiej z Kłobucka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Życiorys)
m (Zastępowanie tekstu - "[[Kategoria: Osoba" na "[[Kategoria:Osoby")
Linia 30: Linia 30:
 
J. Sikorski, ''Bohaterowie Grunwaldu'', Olsztyn 2010.<br/>
 
J. Sikorski, ''Bohaterowie Grunwaldu'', Olsztyn 2010.<br/>
  
[[Kategoria: Osoba|Bartłomiej z Kłobucka]][[Kategoria: Wielka wojna z zakonem krzyżackim|Bartłomiej z Bogucka]][[Kategoria: 1401-1500|Bartłomiej z Bogucka]]
+
[[Kategoria:Osoby|Bartłomiej z Kłobucka]][[Kategoria: Wielka wojna z zakonem krzyżackim|Bartłomiej z Bogucka]][[Kategoria: 1401-1500|Bartłomiej z Bogucka]]

Wersja z 21:54, 17 mar 2015

Bartłomiej z Kłobucka

Data śmierci 1434

Bartłomiej z Kłobucka (zm. w 1434 r.) – proboszcz kłobucki, kapelan królewski, uczestnik bitwy grunwaldzkiej, stryj kronikarza Jana Długosza.

Życiorys

W latach 1410–1435 był proboszczem w Kłobucku. W pismach kronikarza Jana Długosza, który wiele informacji o bitwie pod Grunwaldem zaczerpnął właśnie od ojca i stryja, Bartłomiej z Kłobucka występował jako kapelan podczas wyprawy grunwaldzkiej przebywający blisko króla Jagiełły.

Z postacią Bartłomieja wiąże się również utrwalona w kronikach Długosza relacja o niezwykłym nocnym widzeniu poprzedzającym bitwę pod Grunwaldem. Pewni ludzie czuwający w nocy widzieli na tarczy księżyca walkę między królem a mnichem. Mnich pokonany przez króla został strącony z tarczy księżycowej i spadł w dół. Te rewelacje potwierdził kapelan królewski Bartłomiej, który twierdził, że walkę tę widział na własne oczy. Aby przepowiednia zwycięstwa mogła się spełnić, tuż przed bitwą ksiądz Bartłomiej wraz z drugim kapelanem Jarosławem odprawił dwie msze na życzenie króla Jagiełły. Pierwszą mszę odprawiał Bartłomiej z Kłobucka, drugą – Jarosław.

Bibliografia

J. Sikorski, Bohaterowie Grunwaldu, Olsztyn 2010.