Bitwa pod Prostkami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Bitwa pod Prostkami - bitwa z okresu wojny Rzeczypospolitej ze Szwecją rozpoczętej w 1655 r. Prostki to wieś w dzisiejszym powiecie ełckim. 8 października 1656 r. rozegrała się tu bitwa pomiędzy wojskami Rzeczypospolitej i Chanatu Krymskiego a siłami szwedzkimi, brandenburskimi i pruskimi.

Przebieg

Wojskami Rzeczypospolitej dowodził hetman polny litewski Wincenty Gosiewski, tatarskimi Subchan Ghazi. Po przeciwnej stronie siłami szwedzkimi dowodził książę Bogusław Radziwiłł, a brandenburskimi gen. Georg Friedrich von Waldeck. Bitwa rozegrała się nad rzeką Ełk. Nad jej brzegami rozłożyli swoje obozy Brandenburczycy i Szwedzi, chcą bronić dwóch mostów. Gdy von Waldeck dostrzegł nadciągające przeważające siły hetmana Gosiewskiego, zaczął zwijać swój obóz, aby wycofać się i połączyć z posiłkami nadciągającymi od północy. Hetman Gosiewski uderzył na Brandenburczyków, a Tatarzy na Szwedów dowodzonych przez Bogusława Radziwiłła.

Konsekwencje

W wyniku bitwy Szwedzi i Brandenburczycy zostali rozbici. Książę Radziwiłł dostał się do niewoli. Po bitwie Gosiewski rozpuścił oddziały tatarskie, które następnie plądrowały Prusy. Zwycięstwo nie zostało do końca wykorzystane politycznie, a elektor nie ugiął się pod żądaniami Gosiewskiego, aby porzucił Szwedów.

Bibliografia

Wojny w Prusach, pod red. W. Gieszczyńskiego, N. Kasparka, J. Maronia, Olsztyn 2004.
S. Augusiewicz, Prostki 1656, Warszawa 2001.