Czernik drobny

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 21:39, 9 mar 2015 autorstwa Arom (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czernik drobny

Gyalidea minuta
Van den Boom & Vězda
Czernik drobny.Fot. Dariusz Kubiak.
Czernik drobny.
Fot. Dariusz Kubiak.
Systematyka
Królestwo grzyby
Gromada grzyby workowe
Klasa miseczniaki (Lecanoromycetes)
Rząd Ostropales
Rodzina Gomphillaceae
Rodzaj czernik
Gatunek czernik drobny
Synonimy

Czernik drobny (Gyalidea minuta Van den Boom & Vězda) – gatunek zlichenizowanego grzyba workowego (porostu) z rodziny Gomphillaceae, rzędu Ostropales.

Plecha

Gatunek ten reprezentuje grupę tzw. mikroporostów. Jest to porost epifityczny, o cienkiej, szarozielonej plesze rozproszonej wśród zmarszczek kory, bez wyraźnego przedplesza. Owocniki (apotecja) są bardzo drobne, 0,15-0,2 mm średnicy i 0,1 mm wysokości, siedzące, bezbarwne lub prawie przeźroczyste podczas wilgotnej pogody.

Podobnie jak w przypadku innych tego rodzaju porostów główne cechy odróżniające ten gatunek zawierają się w owocniku (zarodniki, parafizy) i wymagają obserwacji w mikroskopie.

Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek ten opisano po raz pierwszy w 1995 roku. W Polsce stwierdzony został po raz pierwszy w 2001 roku, opisany w 2012 roku. Dotychczas znany jest z Zachodniej (Portugalia, Francja, Belgia) i Środkowej Europy (Czechy, Polska).

Jedyne dotychczas poznane stanowisko tego porostu w Polsce znajduje się w Olsztynie, nad jeziorem Ukiel.

Gyalidea minuta znana jest dotychczas wyłącznie jako epifit. Stwierdzona została na korze olszy czarnej, jesionu wyniosłego, jawora i szakłaka.

Ciekawostki

Ze względu na krótki okres, jaki upłynął od chwili odkrycia tego gatunku w Polsce, nie ma on dotychczas polskiej nazwy. Zaproponowane tu określenie "drobny" jest dokładnym tłumaczeniem nazwy łacińskiej i doskonale oddaje charakter tego porostu.


Bibliografia

Kubiak Dariusz, Malicek Jiri: Gyalidea minuta in Central Europe – new data on its distribution, ecology, and morphological variation. Mycotaxon 119: 11-16, 2012