Elementy ozdobne chat drewnianych: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Ozdoby szczytowe)
 
(Nie pokazano 29 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 2: Linia 2:
 
<!-- w trakcie opracowania -->
 
<!-- w trakcie opracowania -->
 
  |nazwa        = Budownictwo ludowe
 
  |nazwa        = Budownictwo ludowe
  |typ obiektu  = Elementy ozdobne chat drewnianych
+
  |typ obiektu  = elementy ozdobne chat drewnianych
 
  |lokalizacja  = chaty drewniane na Warmii i Mazurach
 
  |lokalizacja  = chaty drewniane na Warmii i Mazurach
 
  |datacja      = do końca XIX w.
 
  |datacja      = do końca XIX w.
  }} <br />
+
  }}
 
+
''' Elementy ozdobne chat drewnianych ''' – zdobienia drewniane oraz metalowe na budynkach mieszkalnych.
 +
<br/><br/>
  
''' Elementy ozdobne chat drewnianych ''' – zdobienia drewniane oraz metalowe na budynkach mieszkalnych.
+
[[Plik:wozownia przy karczmie_1.jpg|thumb|right|290px|Wozownia przy karczmie z ozdobnym pazdurem w Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznym w Olsztynku.<br/>Autor: Piotr Marynowski. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:MBL_Olsztynek_-_16._Wozownia_przy_karczmie_%2801%29.jpg Commons Wikimedia] [07.12.2013]]]
 +
[[Plik:Chałupa_z_Nowego_Kawkowa.jpg|thumb|right|290px|Chałupa z Nowego Kawkowa ze szczytówkami w Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznym w Olsztynku.<br/>Autor: Piotr Marynowski. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:MBL_Olsztynek_-_26a._Cha%C5%82upa_z_Nowego_Kawkowa.jpg Commons Wikimedia] [07.12.2013]
 +
]]
  
 
== Występowanie ==
 
== Występowanie ==
Elementy ozdobne spotykane w [[Warmińska chata drewniana | chatach warmińskich]] i [[Mazurska chata drewniana | mazurskich]].  
+
Elementy ozdobne spotykane w [[Warmińska chata drewniana | chatach warmińskich]] i [[Mazurska chata drewniana | mazurskich]].  
 
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Ozdoby dachowe ==
 
== Ozdoby dachowe ==
 
+
*Pazdur – zdobiona pionowa deska biegnąca od szczytu dachu i wzmacniająca dwie szczytówki. Wcześniej była to solidna belka, która pełniła funkcję konstrukcyjną i zdobniczą, a jej rzeźbiona część wystawała nawet do kilkudziesięciu cm ponad szczyt dachu. Z czasem pazdur stał się zdobieniem charakterystycznym tylko dla terenu [[Warmia|Warmii]] i [[Mazury|Mazur]].  
* '''pazdur''' -  zdobiona pionowa deska od szczytu dachu, wzmacniająca dwie szczytówki. Wcześniej była to solidna belka, która pełniła funkcję konstrukcyjną i zdobniczą, a rzeźbiona część wystawała nawet do kilkudziesięciu cm ponad szczyt dachu. Z czasem pazdur stał się tylko zdobieniem charakterystycznym dla terenu Warmii i Mazur.  
 
 
    
 
    
* '''śparogi''' - inaczej szparogi, szczytówki, wietrznice, wiatrownice lub zapożyczone z języka niemieckiego windbret, windłata. Dwie deski równoległe do krokwi, leżące na brzegu dachu, zabezpieczające jego poszycie ze słomy lub trzciny. Na terenie Warmii i Mazur deski te były za zwyczaj równo przycięte nie wystawały poza konstrukcję dachu jak np. na Kurpiach czy Podlasiu. Czasami jednak można spotkać profilowane deski wiatrownic.
+
*Śparogi – inaczej szparogi, szczytówki, wietrznice, wiatrownice lub zapożyczone z języka niemieckiego windbret, windłata. Dwie deski równoległe do krokwi, leżące na brzegu dachu i zabezpieczające jego poszycie ze słomy lub trzciny. Na terenie Warmii i Mazur deski te były zazwyczaj równo przycięte nie wystawały poza konstrukcję dachu jak np. na Kurpiach czy Podlasiu. Czasami jednak można spotkać profilowane deski wiatrownic.
  
 
== Ozdoby szczytowe ==
 
== Ozdoby szczytowe ==
 +
*Deskowanie w "jodełkę" – deski ułożone parami po obu stronach pazdura w sposób równoległy do krokwi.
  
* '''deskowanie w "jodełkę"''' - deski układano parami po obu stronach pazdura w sposób równoległy do krokwi.
+
*Podział szczytu na dwie poziome części górny trójkąt i dolny trapez. W obu częściach można było dowolnie zmieniać deskowanie pionowe, poziome, skośne, w kwadraty lub w "jodełkę".
 
 
* '''podział szczytu na dwie poziome części''': górny trójkąt i dolny trapez. W obu częściach można było dowolnie zmieniać deskowanie - pionowe, poziome, skośne, w kwadraty lub w "jodełkę".
 
  
 
== Ozdabianie ścian zewnętrznych ==
 
== Ozdabianie ścian zewnętrznych ==
  
W budownictwie drewnianym na Warmii i Mazurach nie tynkowano i nie malowano ścian zewnętrznych pozostawiając widoczną strukturę drewna.  
+
W budownictwie drewnianym na Warmii i Mazurach nie tynkowano i nie malowano ścian zewnętrznych, pozostawiając widoczną strukturę drewna.  
 
Wyjątek stanowiły domy stawiane w [[Konstrukcja szachulcowa | konstrukcji szachulcowej]], których ściany były tynkowane i malowane jednolicie wapnem lub glinką.   
 
Wyjątek stanowiły domy stawiane w [[Konstrukcja szachulcowa | konstrukcji szachulcowej]], których ściany były tynkowane i malowane jednolicie wapnem lub glinką.   
 +
<br/>
  
 
== Ozdoby drzwi i okien ==
 
== Ozdoby drzwi i okien ==
  
* '''drzwi wejściowe''' - jako wizytówka domu najczęściej były masywne, mogły być proste, skromne bez elementów zdobniczych w kolorze pociemniałego drewna albo malowane np. w kolorze ciemnej zieleni.  
+
* Drzwi wejściowe jako wizytówka domu najczęściej były masywne, mogły być proste, skromne bez elementów zdobniczych w kolorze pociemniałego drewna albo malowane, np. w kolorze ciemnej zieleni. Drzwi mogły być również ozdobione owalnymi odrzwiami wypełnionymi m.in. skośnym deskowaniem oraz rzeźbionym elementem dekoracyjnym na środku.  
Drzwi mogły być również ozdobione owalnymi odrzwiami wypełnionymi np. skośnym deskowaniem oraz rzeźbionym elementem dekoracyjnym na środku.  
 
 
 
* '''okna''' - poza rzeźbiony i malowanymi okiennicami, jedną z częściej spotykanych form zdobienia okien było listwowanie ram wokół okien. Listwy te miały różnorodne kształty np. faliste lub ząbkowane.     
 
 
 
<br/>
 
== Zdjęcia ==
 
[[Plik:wozownia przy karczmie.jpg|240px|thumb|Wozownia przy karczmie z ozdobnym pazdurem w Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznym w Olsztynku,<br/>źródło:[http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/MBL_Olsztynek_-_16._Wozownia_przy_karczmie_%2802%29.jpg, wikimedia.org], dostęp 7. grudnia 2013]]
 
 
 
[[Plik:Chałupa_z_Nowego_Kawkowa.jpg|240px|thumb|Chałupa z Nowego Kawkowa ze szczytówkami w Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznym w Olsztynku,<br/>źródło:[http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/MBL_Olsztynek_-_26a._Cha%C5%82upa_z_Nowego_Kawkowa.jpg, wikimedia.org], dostęp 7. grudnia 2013]]
 
  
<br/>
+
* Okna – poza rzeźbionymi i malowanymi okiennicami jedną z częściej spotykanych form zdobienia okien było listwowanie ram wokół okien. Listwy te miały różnorodne kształty np. faliste lub ząbkowane.
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
Pokropek Marian, ''Osadnictwo i budownictwo'', w: red. Józef Burszta, ''Kultura ludowa Mazurów i Warmiaków'', Wrocław 1976, s. 173-181.
+
Pokropek Marian, ''Osadnictwo i budownictwo'', [w:] ''Kultura ludowa Mazurów i Warmiaków'', red. Józef Burszta, Wrocław 1976, s. 173-181.
 
 
<br/>
 
  
 
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]]
 
[[Kategoria:Turystyka]][[Kategoria: Budownictwo ludowe]]

Aktualna wersja na dzień 10:44, 12 mar 2015

Budownictwo ludowe

typ obiektu: elementy ozdobne chat drewnianych
lokalizacja: chaty drewniane na Warmii i Mazurach
datacja: do końca XIX w.

Elementy ozdobne chat drewnianych – zdobienia drewniane oraz metalowe na budynkach mieszkalnych.

Wozownia przy karczmie z ozdobnym pazdurem w Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznym w Olsztynku.
Autor: Piotr Marynowski. Źródło: Commons Wikimedia [07.12.2013]
Chałupa z Nowego Kawkowa ze szczytówkami w Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznym w Olsztynku.
Autor: Piotr Marynowski. Źródło: Commons Wikimedia [07.12.2013]

Występowanie

Elementy ozdobne spotykane są w chatach warmińskich i mazurskich.

Ozdoby dachowe

  • Pazdur – zdobiona pionowa deska biegnąca od szczytu dachu i wzmacniająca dwie szczytówki. Wcześniej była to solidna belka, która pełniła funkcję konstrukcyjną i zdobniczą, a jej rzeźbiona część wystawała nawet do kilkudziesięciu cm ponad szczyt dachu. Z czasem pazdur stał się zdobieniem charakterystycznym tylko dla terenu Warmii i Mazur.
  • Śparogi – inaczej szparogi, szczytówki, wietrznice, wiatrownice lub zapożyczone z języka niemieckiego windbret, windłata. Dwie deski równoległe do krokwi, leżące na brzegu dachu i zabezpieczające jego poszycie ze słomy lub trzciny. Na terenie Warmii i Mazur deski te były zazwyczaj równo przycięte nie wystawały poza konstrukcję dachu jak np. na Kurpiach czy Podlasiu. Czasami jednak można spotkać profilowane deski wiatrownic.

Ozdoby szczytowe

  • Deskowanie w "jodełkę" – deski ułożone parami po obu stronach pazdura w sposób równoległy do krokwi.
  • Podział szczytu na dwie poziome części – górny trójkąt i dolny trapez. W obu częściach można było dowolnie zmieniać deskowanie – pionowe, poziome, skośne, w kwadraty lub w "jodełkę".

Ozdabianie ścian zewnętrznych

W budownictwie drewnianym na Warmii i Mazurach nie tynkowano i nie malowano ścian zewnętrznych, pozostawiając widoczną strukturę drewna. Wyjątek stanowiły domy stawiane w konstrukcji szachulcowej, których ściany były tynkowane i malowane jednolicie wapnem lub glinką.

Ozdoby drzwi i okien

  • Drzwi wejściowe – jako wizytówka domu najczęściej były masywne, mogły być proste, skromne bez elementów zdobniczych w kolorze pociemniałego drewna albo malowane, np. w kolorze ciemnej zieleni. Drzwi mogły być również ozdobione owalnymi odrzwiami wypełnionymi m.in. skośnym deskowaniem oraz rzeźbionym elementem dekoracyjnym na środku.
  • Okna – poza rzeźbionymi i malowanymi okiennicami jedną z częściej spotykanych form zdobienia okien było listwowanie ram wokół okien. Listwy te miały różnorodne kształty np. faliste lub ząbkowane.

Bibliografia

Pokropek Marian, Osadnictwo i budownictwo, [w:] Kultura ludowa Mazurów i Warmiaków, red. Józef Burszta, Wrocław 1976, s. 173-181.