Eugeniusz Szulc

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja Arom (dyskusja | edycje) z dnia 13:17, 10 lut 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Eugeniusz Szulc

Eugeniusz SzulcŹródło: www.olsztyn24.com
Eugeniusz Szulc
Źródło: www.olsztyn24.com
Imię i nazwisko Eugeniusz Szulc
Data i miejsce urodzenia 21 października 1936 r., Olsztyn
Dyscyplina Kolarstwo
Największy sukces wychowawca plejady znakomitych kolarzy

Eugeniusz Szulc (ur. 21 października 1936 r. w Olsztynie) – trener kolarstwa, działacz sportowy.

Działalność sportowa

Treningi kolarskie rozpoczął w wieku 16 lat w olsztyńskiej Gwardii. Przygotowania do startów kontynuował w Olimpii Olsztynek, której szkoleniowcem stał się w latach 60. XX w.

W latach 1967–1993 odpowiadał za organizację szkoleń w Zjednoczeniu Olsztyn – klubie kolarskim, który cieszył się w Polsce uznaniem jako matecznik wielu znakomitych zawodników. Jednocześnie przez trzy lata (1978–1981) udzielał się w Agrokompleksie Kętrzyn.

Wychował wielu zawodników najwyższej klasy, spośród których najczęściej wymienia się Jerzego Żwirko. Zaangażowanie w rozwój młodych sportowców przyniosło mu w środowisku kolarskim status mentora; jego opinia była znacząca przy podejmowaniu wielu decyzji Polskiego Związku Kolarstwa.

Praktyka w pracy szkoleniowca oraz działalność na polu organizacyjnym sprawiły, że trudno rozgraniczyć jego rolę trenera i działacza sportowego. Obie funkcje sprawował w sposób kompetentny i odpowiedzialny, a zdobyte doświadczenia pozwoliły mu przez wiele lat piastować funkcję prezesa Warmińsko-Mazurskiego Związku Kolarskiego.

Był organizatorem wielu wyścigów w regionie, m.in. próbował reaktywować Tour dokoła Warmii i Mazur. Wobec braku sponsorów impreza odbyła się jeden raz.

Bibliografia

wama-sport.pl [08.04.2014]