Gimnazjum dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Działalność)
 
(Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Gimnazjum dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce
 
|Nazwa_instytucji =  Gimnazjum dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =   
 
|Data_założenia  =  1999 r.
 
|Data_założenia  =  1999 r.
 
|Poziom_szkoły    =  ponadpodstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  ponadpodstawowy
Linia 11: Linia 11:
 
}}
 
}}
  
'''Gimnazjum dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], przeznaczona dla dzieci przebywających w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce, wchodząca w skład [[Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce|Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce]]. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie [[Beata Sawczuk]]<br/>
+
'''Gimnazjum dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce''' – placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], przeznaczona dla dzieci przebywających w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce, wchodząca w skład [[Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce|Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce]]. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie [[Beata Sawczuk]].
 +
<br/><br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Placówka rozpoczęła swoją działalność w 1950 r., kiedy szpital w Ameryce nosił nazwę Sanatorium Przeciwgruźlicze w Olsztynku. Otwarto wówczas siedmioklasową szkołę podstawową, a jej kierownikiem została Henryka Oleksiak.
+
Gimnazjum powstało 1 września 1999 r. Wcześniej funkcjonowała już przy szpitalu szkoła podstawowa. W związku z tym, Uchwałą Rady Powiatu w Olsztynie z dnia 24 marca 1999 r., powołano, z połączenia szkoły podstawowej i gimnazjum, Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w [[Ameryka|Ameryce]], a jej dyrektorem została Stanisława Ziętek.
 
 
Od połowy lat 50. przechodziła ona liczne przekształcenia. W 1956 r. zmienił się jej profil kształcenia. Z uwagi na to, że przybywało coraz więcej dzieci w wieku przedszkolnym, stała się ona w zasadzie przedszkolem. Trzy lata później wznowiono w niej nauczanie, a w 1966 r. funkcjonowała tu już sześcioklasowa szkoła podstawowa kierowana przez Edwarda Szczerskiego. Rok później, w wyniku zmian profilu szpitala, który stał się Ośrodkiem Sanatoryjno-Prewencyjnym dla Dzieci, wyodrębniono dwie szkoły: sanatoryjną (dla dzieci chorych na gruźlicę) i prewencyjną (dla dzieci, które wyzdrowiały lub miały jedynie kontakt z osobami prątkującymi). Lata 70. przyniosły zmianę nazwy placówki ze Szkoły Specjalnej na Szkołę Podstawową nr 3 w Olsztynku, którą włączono w skład Zbiorczej Szkoły Gminnej. Kierownikami byli wówczas kolejno Adam Kozak i jego żona Lidia Kozak. Następnie w roku 1985, zarządzeniem Kuratorium Oświaty i Wychowania w Olsztynie, placówka przyjęła nazwę Szkoła Podstawowa przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce, a w jej skład weszły oddziały klas I–VIII szkoły podstawowej, oddziały przedszkolne oraz pozalekcyjne zajęcia wychowawcze. Z kolei w 1988 r., zarządzeniem Naczelnika Miasta i Gminy w Olsztynku, przekształcono ją w Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym, który miał realizować wobec dzieci program kształcenia, wychowania i przygotowania do życia, aż we wrześniu 1994 r. stał się on Szkołą Podstawową dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce.
 
 
 
Ostatnie, radykalne zmiany w strukturze szkoły nastąpiły 1 września 1999 r. – wówczas, w oparciu o Uchwałę rady Powiatu w Olsztynie z dnia 24 marca 1999 r., powstał, z połączenia szkoły podstawowej i gimnazjum, Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce, a jej dyrektorem została Stanisława Ziętek.
 
 
<br/>
 
<br/>
 +
== Działalność ==
 +
Zajęcia szkolne niejednokrotnie przerywane są zleconymi przez lekarzy badaniami i ćwiczeniami rehabilitacyjnymi, które odbywają się w ciągu całego dnia, w różnym czasie, według ściśle określonego planu. Liczba uczniów w klasie jest ruchoma i uzależniona od wieku przyjmowanych pacjentów.
  
== Działalność ==
+
Uczniowie, którzy wymagają specjalnych warunków nauki z powodu ich unieruchomienia/niepełnosprawności wyłącza się z oddziałów szkolnych i organizuje im nauczanie indywidualne przy łóżku. W gimnazjum nauczyciele w sposób szczególny starają się stosować w pracy z uczniami aktywne metody.
  
 +
Kadra pedagogiczna zapewnia rzetelną, nowoczesną edukację, umożliwiającą wszechstronny rozwój osobowości młodego człowieka, pozwalającą twórczo i samodzielnie odkrywać i rozwijać drzemiące w nim możliwości. W swoich działaniach korzystają ze wsparcia i pomocy uczniów, personelu medycznego i osób reprezentujących przyjazne szpitalowi organizacje i instytucje.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
Podstawowym celem szkoły jest pełna realizacja wobec dzieci programu kształcenia, wychowania i przygotowania ich do samodzielnego życia, a także wspomaganie ich leczenia i rehabilitacji. Do specyficznych zadań placówki należy praca z chorym dzieckiem, mająca na celu niwelowanie poczucia niepewności, niepokoju i zagrożeń związanych z czekającymi dziecko operacją i rehabilitacją oraz utratą roku szkolnego, rozstaniem z domem rodzinnym czy znajomymi. Ma to przeciwdziałać powstaniu u pacjentów choroby szpitalnej, czyli "hospitalizmowi".
+
Gimnazjum przy szpitalu w Ameryce to miejsce, w którym każdemu uczniowi stwarza się szansę, aby mógł on stać się wartościowym człowiekiem otwartym na dobro i piękno, wprowadzającym w życie wartości humanistyczne i etyczno–moralne.
<br/>
 
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Obecnie grono pedagogiczne Zespołu obejmuje dyrektora oraz 15 nauczycieli i 14 wychowawców. Aktualnie funkcję dyrektora pełni Beata Sawczuk. Wcześniej kierownikami/dyrektorami placówki byli kolejno: Henryka Oleksiak, Edward Szczerski, Adam Kozak, Lidia Kozak, Witold Jasiński, Kazimierz Wysocki, Irena Kozakiewicz, Eugeniusz Ziątek, Stanisława Ziątek, Krzysztof Micielski.  
 
<br/>
 
  
== Osiągnięcia ==
+
Misją placówek Zespołu jest otoczenie pacjentów ciepłem, wspomaganie ich w chorobie, dobre wychowanie, nadrabianie zaległości w nauce, organizowanie świetnej zabawy. Istotne jest również dobre wychowanie dzieci i młodzieży oraz przekazanie im rzetelnej wiedzy o otaczającym świecie.
Placówka uniknęła w 2000 r. likwidacji, dzięki determinacji dyrekcji szkoły, szpitala, lekarzy, pedagogów i rodziców chorych dzieci.
 
 
 
Do szpitala, a tym samym do szkoły, przyjmowani są uczniowie z wielu województw, nie tylko z [[województwo warmińsko-mazurskie|województwa warmińsko-mazurskiego]].
 
<br/>
 
 
 
== Absolwenci ==
 
Wielu absolwentów szkoły ukończyło studia i usamodzielniło się, pomimo tego, że niejednokrotnie poruszają się na wózkach inwalidzkich lub o kulach. Są wśród nich m.in.: Monika Koziołek, Piotr Krawczyk, Piotr Gruszczyński, Grażyna Krzywkowska, Łukasz Sobczyński, Basia Bukowska, Adam Buciński.
 
<br/>
 
 
 
== Ciekawostki ==
 
W szkole działały prężnie dwie drużyny harcerskie (od 1967 r.), w ramach których organizowano liczne biwaki, obozy, imprezy.
 
 
 
Dzieci, które ze względów zdrowotnych nie mogą się przemieszczać do klas lekcyjnych mają organizowane zajęcia przyłóżkowe – indywidualne. Charakter indywidualny mają też zajęcia prowadzone z dziećmi ze szkól specjalnych.
 
 
 
Placówka wydaje co miesiąc gazetkę szkolną "Nasza Ameryka", którą redagują chętne dzieci. Z uwagi na to, że pacjenci podlegają dużej rotacji, to częstym zmianom ulega także zespół redakcyjny.
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
Zenc Ewa, ''Dzieje Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce'', Olsztyn 2006. Maszynopis pracy magisterskiej napisanej pod kierunkiem H. Płocha.<br/>
Zenc Ewa, Dzieje Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce, Olsztyn 2006, Maszynopis pracy magisterskiej napisanej pod kierunkiem H. Płocha.<br/>
+
[http://www.zspg-ameryka.pl zspg-ameryka.pl][07.11.2014]<br/>
[http://www.zspg-ameryka.pl ZSPGameryka][07.11.2014]<br/>
+
[http://www.szkolnictwo.pl szkolnictwo.pl][07.11.2014]
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Gimnazjum]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Gimnazja]][[Kategoria: Olsztynek (gmina miejsko-wiejska)]][[Kategoria: Powiat olsztyński]]<br />

Aktualna wersja na dzień 09:28, 18 lut 2015

Gimnazjum dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce

Data założenia: 1999 r.
Poziom szkoły: ponadpodstawowy
Podtyp szkoły: gimnazjum
Adres: Ameryka 21, 11-015 Olsztynek


Gimnazjum dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim, przeznaczona dla dzieci przebywających w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce, wchodząca w skład Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie Beata Sawczuk.

Historia

Gimnazjum powstało 1 września 1999 r. Wcześniej funkcjonowała już przy szpitalu szkoła podstawowa. W związku z tym, Uchwałą Rady Powiatu w Olsztynie z dnia 24 marca 1999 r., powołano, z połączenia szkoły podstawowej i gimnazjum, Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce, a jej dyrektorem została Stanisława Ziętek.

Działalność

Zajęcia szkolne niejednokrotnie przerywane są zleconymi przez lekarzy badaniami i ćwiczeniami rehabilitacyjnymi, które odbywają się w ciągu całego dnia, w różnym czasie, według ściśle określonego planu. Liczba uczniów w klasie jest ruchoma i uzależniona od wieku przyjmowanych pacjentów.

Uczniowie, którzy wymagają specjalnych warunków nauki z powodu ich unieruchomienia/niepełnosprawności wyłącza się z oddziałów szkolnych i organizuje im nauczanie indywidualne przy łóżku. W gimnazjum nauczyciele w sposób szczególny starają się stosować w pracy z uczniami aktywne metody.

Kadra pedagogiczna zapewnia rzetelną, nowoczesną edukację, umożliwiającą wszechstronny rozwój osobowości młodego człowieka, pozwalającą twórczo i samodzielnie odkrywać i rozwijać drzemiące w nim możliwości. W swoich działaniach korzystają ze wsparcia i pomocy uczniów, personelu medycznego i osób reprezentujących przyjazne szpitalowi organizacje i instytucje.

Cele i zadania

Gimnazjum przy szpitalu w Ameryce to miejsce, w którym każdemu uczniowi stwarza się szansę, aby mógł on stać się wartościowym człowiekiem otwartym na dobro i piękno, wprowadzającym w życie wartości humanistyczne i etyczno–moralne.

Misją placówek Zespołu jest otoczenie pacjentów ciepłem, wspomaganie ich w chorobie, dobre wychowanie, nadrabianie zaległości w nauce, organizowanie świetnej zabawy. Istotne jest również dobre wychowanie dzieci i młodzieży oraz przekazanie im rzetelnej wiedzy o otaczającym świecie.

Bibliografia

Zenc Ewa, Dzieje Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce, Olsztyn 2006. Maszynopis pracy magisterskiej napisanej pod kierunkiem H. Płocha.
zspg-ameryka.pl[07.11.2014]
szkolnictwo.pl[07.11.2014]