Groszek błotny

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 16:21, 11 lut 2015 autorstwa MagdaZ (dyskusja | edycje) (Bibliografia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Groszek błotny

Lathyrus palustris
L.
Groszek błotny.Autor: Fornax. Źródło: Commons Wikimedia
Groszek błotny.
Autor: Fornax. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa dwuliścienne
Rząd bobowce
Rodzina bobowate
Rodzaj groszek
Gatunek groszek błotny
Synonimy

Groszek błotny (Lathyrus palustris L.) – gatunek rośliny należący do rodziny bobowatych (Fabaceae), rzędu bobowców (Fabales).

Morfologia

Groszek błotny jest rośliną wieloletnią, wytwarza szarozieloną, pnącą się łodygę do 1 m długości. Jest hemikryptofitem, czyli rośliną naziemnopączkową (taką, której pączki znajdują się tuż przy powierzchni ziemi). Liście złożone z 2-3 par podługowatych lub lancetowatych listków, zakończone wąsem. Przylistki lancetowate, długości ogonka.

Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty zebrane w od trzy- do siedmiokwiatowe grono, purpurowo niebieskie, długości 1,5-2 cm, na szypułkach długości 2-5 mm. Owocem jest strąk o długości 3-4 cm.

Rozmieszczenie i ekologia

Zasięg groszku błotnego obejmuje niemal całą Europę i znaczną część Azji, w Ameryce Północnej występuje w rozproszeniu. W Polsce występuje głównie na niżu, najliczniej w dolinach dużych rzek: Wisły, Odry, Warty, Noteci, Bugu. W Karpatach stwierdzono występowanie tylko na jednym stanowisku na Pogórzu Cieszyńskim oraz jedno na Pogórzu Jasielskim. Rośnie na podmokłych łąkach. Gatunek charakterystyczny dla związku Calthion i zespołu Poo-Lathyretumpalustris.

Na Warmii i Mazurach odnotowany w Rezerwacie Uroczysko Kramnik.

Wartość użytkowa

Groszek błotny znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w kategorii zagrożenia V, czyli w grupie gatunków narażonych na wyginięcie.

Zobacz też

pl.wikipedia.org [10.02.2015]

Bibliografia

Matuszkiewicz Władysław, Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, Warszawa, Wyd. Naukowe PWN, 2006.
Zarzycki Kazimierz, Szeląg Zbigniew, Red list of the vascular plants in Poland, [w:] Red lists of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006.