Gustaw Gizewiusz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 11:03, 22 mar 2016 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gustaw Herman Marcin Gizewiusz

Data i miejsce urodzenia 21 maja 1810 r.
Pisz
Data i miejsce śmierci 7 maja 1848 r.
Ostróda
Zawód pastor ewangelicki

Gustaw Herman Marcin Gizewiusz (ur. 21 maja 1810 r. w Piszu, zm. 7 maja 1848 r. w Ostródzie) – duchowny ewangelicki, polski działacz społeczno-narodowy i polityczny na Mazurach, literat, folklorysta, publicysta, tłumacz i redaktor, wydawca i bibliofil.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

W 1828 r. ukończył gimnazjum w Ełku. Odbywał tam zajęcia z języka polskiego. Następnie studiował teologię ewangelicką w Królewcu, na uniwersytecie oraz w jego ramach w Seminarium Polskim.

Praca

W 1835 r. rozpoczął pracę, jako polsko-ewangelicki kaznodzieja w Ostródzie. W mieście tym został do końca swoich dni. W Ostródzie rozwinął swoją wszechstronną działalność w obronie Mazurów.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Występował przeciwko germanizacji. W 1838 r. wydał rozprawę teologiczną, wygłoszoną na synodzie w Miłomłynie – "Gedanken über Einheint, Reinheint und Freiheit der Lehre, innerhalb der Kirche und über des Eine, was In dieser Hinsicht noth ist". W 1843 r. opublikował w języku niemieckim w Lipsku pracę pt. "Die polnische Nationalität in Preußen". W 1845 r. ukazały się dwie kolejne części wspomnianego dzieła i otrzymały tytuł - "Die polnische Sprachfrage in Preußen" ("Polska kwestia językowa w Prusiech"). Gizewiusz stał przede wszystkim na stanowisku utrzymania języka polskiego w szkołach. W tym celu starał się wydawać książki w języku polskim jak podręcznik pt. "Przyjaciel młodzieży". W 1842 r. założył pierwsze polskie czasopisma dla Mazur - "Przyjaciel Ludu Łecki". W trakcie swojej pracy utrzymywał kontakty ze środowiskami patriotycznymi w innych częściach ziem polskich, a także w Czechach i na Łużycach. Kandydował również w 1848 r. do berlińskiego parlamentu, jako przedstawiciel społeczności polskiej. Jednak zmarł w dniu wyborów.

Ciekawostki

  • W 1841 r. spotkał się w Ostródzie z Krzysztofem Mrongowiuszem, który przekazał mu memoriał do króla pruskiego w sprawie swobód językowych dla ludności mazurskiej. W 1842 r. sam wręczył ten dokument Fryderykowi Wilhelmowi.
  • W wolnym czasie spisywał pieśni ludu mazurskiego, które włączono później do "Dzieł Wszystkich" autorstwa Kolberga. Wiadomo także, że do ludności mazurskiej pisał po polsku. Dostrzegł harmonię pomiędzy Pismem Świętym, a rozumem. System duchowy dzielił na światło i mrok. Głównym wyznacznikiem narodowości dla Gizewiusza był język, co potwierdził w wygłoszonej przed konsystorzem "Samoobronie".
  • Urodził się w Piszu w częściowo zgermanizowanym polskim rodzie Giżyckich. Jego ojciec Marcin był kierownikiem miejscowej szkoły miejskiej. Sądzono także, że Gizewiusz stał się Polakiem pod wpływem żony – Żydówki - Rebeki Fürst.
  • W 1946 Komisja Ustalania Nazw Miejscowości zmieniła nazwę miejscowości Łuczany (Łoczany, wcześniej Lec) na Giżycko, w celu upamiętnienia Gustawa Gizewiusza (Giżyckiego).
  • W 1948 r. odsłonięto na cmentarzu „Polska Górka” w Ostródzie płytę nagrobną poświęconą Gizewiuszowi (z inicjatywy działacza społecznego Oskara Maczkowskiego). W tym samym miejscu w 1979 r. ustawiono pomnik, wykonany przez olsztyńskiego rzeźbiarza, Wiesława Kaczmarka. Każdego roku w rocznice urodzin i śmierci pastora przy pomniku odbywają się uroczystości obchodowe z udziałem delegacji władz samorządowych, instytucji i szkół.
  • W 1998 r. - w 150-tą rocznicę jego śmierci - zorganizowano w Ostródzie specjalną imprezę jubileuszową o charakterze religijno-popularnonaukowo-artystycznym.
  • W 2000 ukazała się drukiem kluczowa pozycja Gizewiusza "Pieśni ludu znad górnej Drwęcy w parafiach Ostródskiej i Kraplewskiej zbierane w 1836 do 1840-go roku przez X.G.G" z fotokopiami rękopisu. Pozycję przygotował do druku, zredagował i opatrzył komentarzem badacz i popularyzator kultury Warmii i Mazur Władysław Ogrodziński (wspólnie z Zenoną Rondomańską).

Multimedia

Film udostępniony w ramach projektu Regionalna Kronika Filmowa

Zobacz też

Recenzja Erwina Kruka z wydania "Pieśni ludu..."

Bibliografia

Augusiewicz Sławomir, Jasiński Janusz, Oracki Tadeusz, Wybitni Polacy w Królewcu XVI-XX wieku, Olsztyn 2005, 350 ss.
Polska kwestia językowa w Prusach. Die polnische Sprachfrage In Preussen. Wybór materiałów zebranych i opatrzonych komentarzem przez Gustawa Gizewiusza, pod red. Władysława Chojnackego, Poznań 1961.
Wojtkowski Andrzej,Gustaw Gizewiusz i jego listy do Józefa Łukaszewicza, Andrzeja Niegolewskiego i Edwarda Raczyńskiego, [w:] Krzysztof Celestyn Mrongowiusz 1764 – 1855. Księga pamiątkowa, pod red. W. Pniewskiego, Gdańsk 1939, s. 267–323.