Jakub Bem

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jakub Bem

Data i miejsce urodzenia 1 lipiec 1866
Pluski
Data i miejsce śmierci 22 październik 1966
Gietrzwałd
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski OOP

Jakub Bem (ur. 1 lipca 1866 roku w Pluskach, zm. 22 października 1966 roku w Gietrzwałdzie) – działacz polityczno-społeczno-oświatowy na Warmii.

Życiorys

Praca

Jako młody człowiek pracował w górnictwie w Westfalii. Tam należał do Stowarzyszeń i polskich organizacji. Pracował też w Wanne – Eickel w kopalni od 1894 roku. Miał wypadek. Wróciwszy z kopalni osiadł na gospodarstwie, które kupił w Gietrzwałdzie.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Z inicjatywy Bema w 1920 roku powstała pierwsza na Warmii szkoła polska. Tam pracowała jego córka Maria. Przez wiele lat był mężem zaufania oraz członkiem organizacji Związków Polaków. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Plebiscytowej w Gietrzwałdzie, gdzie starał się namówić ludność do przyłączenia tych terenów do Polski.

W 1920 roku został aresztowany przez Niemców. Jednak uwolniono go dzięki interwencji komisji alianckiej w Olsztynie. W domu swoim od 1927 roku założył polskie przedszkole. Był pierwszym członkiem IV Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Za szczególne zasługi obdarzono go tytułem męża zaufania tej organizacji. W 1939 roku został on wysiedlony przez władze niemieckie.

Ciekawostki

Bem był odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP. Również jego dzieci też wyróżnili się swoją działalnością. Syn Franciszek – rolnik w Gietrzwałdzie był odznaczony Orderem Sztandaru Pracy I klasy i Krzyżem Kawalerskim OOP. Córka Maria – nauczycielka, obecnie rencistka, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim OOP. Syn Antoni – ogrodnik, obecnie rencista odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP.

Bibliografia

Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla od połowy XV wieku do końca do 1945 roku, Warszawa 1963.
Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku (do 1945 roku), Warszawa 1983.