Jerzy Matern

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Matern

Data i miejsce urodzenia 16 maja 1870 r.
Pieniężno
Data i miejsce śmierci 8 października 1938 r.
Olsztyn
Zawód ksiądz katolicki, historyk, publicysta

Jerzy Matern (ur. 16 maja 1870 r. w Pieniężnie, zm. 8 października 1938 r. w Olsztynie) – ksiądz katolicki, historyk, publicysta, organizator warmińskiego oddziału Caritas.

Życiorys

Jerzy Matern, syn Marii z domu Hildebrandt i kupca Rudolfa Materna, był absolwentem gimnazjum w Olsztynie i Reszlu. Naukę kontynuował w Liceum Hosianum w Braniewie. 6 listopada 1892 roku przyjął święcenia kapłańskie i został następnie duszpasterzem w Tolkmicku.

W październiku 1893 roku przejął obowiązki wikarego w kościele Santa Maria della Aninga w Rzymie. W Wiecznym Mieście studiował ponadto prawo kanoniczne, z którego się doktoryzował.

Od 1895 roku był kapelanem biskupa Andrzeja Thiela i zarazem wikarym przy kościele katedralnym we Fromborku. Po upływie pięciu lat został proboszczem w Szalmi. W 1916 roku objął funkcję dziekana reszelskiego. W 1931 roku uzyskał tytuł prałata.

We wrześniu 1936 roku zakończył pracę duszpasterską i osiadł w Olsztynie.

Działalność społeczna i kulturalna

W maju 1909 roku Jerzy Matern zaczął kierować redakcją gazety "Ermländische Zeitung".

Był sekretarzem warmińskiego oddziału Caritas, opiekował się ludnością wiejską i zwalczał wyzysk właścicieli ziemskich. Pasjonował się życiem społeczno-gospodarczym regionu oraz historią Kościoła na Warmii. Był autorem 192 artykułów oraz opracowań, które w znacznym stopniu poświęcił Reszlowi.

Bibliografia

Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
Traba Robert, Niemcy, Warmiacy, Polacy 1871–1914: z dziejów niemieckiego ruchu katolickiego i stosunków polsko-niemieckich w Prusach, Olsztyn 1994.