Jezioro Dejnowa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 10:54, 29 cze 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Jeziora i rzeki" na " ")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jezioro Dejnowa

Fot. Mieczysław KalskiFot. Mieczysław Kalski
Powierzchnia 125,3 ha
Wymiary 3800m - 550m
Średnia głębokość 9,9m
Maksymalna głębokość 33,0m
Długość brzegu 8600m
Objętość 12404.7 tys. m3
Wysokość n.p.m. 113.9 m.n.p.m.
Rodzaj rynnowe
Jezioro na mapie okolicyJezioro na mapie okolicy

Jezioro Dejnowa (Dejnowo) – malowniczo położone jezioro rynnowe w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Reszel, 4 km na północny wschód od Reszla, koło Świętej Lipki. W pobliżu północnych krańców przebiega droga nr 594 Reszel - Kętrzyn. Sprzedaż zezwoleń wędkarskich odbywa się na przystani rybackiej w Łężanach.

Charakterystyka

Oś jeziora ukierunkowana jest na linii północ-południe. U północnych krańców zbiornika leży Święta Lipka, a u południowych wieś Pilec, do której prowadzi droga ze świętej Lipki po zachodniej stronie jeziora. Na północnym krańcu do jeziora dopływa woda strumieniem z jeziorka Wirowego. W Pilcu znajduje się zapora wodna przy dawnym młynie, przez którą przelewa się do jeziora woda rzeki Dajny.

Ukształtowanie

Zbiornik o średnio rozwiniętej linii brzegowej, o obrzeżach wysokich i przeważnie stromych, a na obu krańcach niskich. Jezioro otaczają lasy oraz pola uprawne i łąki. Dno urozmaicone, miejscami miękkie bądź twarde. Stoki ławicy, zwłaszcza w części środkowej, stromo opadają ku głębi.

Dajna łączy jezioro Kiersztanowskie z jeziorem Dejnowa. Wypływa z Dejnowy na wschodnim jej brzegu w Niewodnicy (dawna wieś z młynem wodnym, obecnie elektrownia wodna).

Przyroda

Roślinność wynurzona obfita. Oczerety z trzciną, pałką i sitowiem porastają prawie całą linię brzegową. Roślinność zanurzona (ramienice) uboga. Pogłowie ryb urozmaicone (szczupak, sandacz, płoć, węgorz, okoń i inne).

Użytkownik - dzierżawca

Jezioro użytkowane jest przez Przedsiębiorstwo Rolnicze Łężany.

Ciekawostki

Podczas poszukiwań ciała topielca w 30 lat po wojnie ekipa płetwonurków odkryła w jeziorze pojazdy niemieckie z czasów II wojny światowej. Pojazdów tych nigdy nie wydobyto.

Bibliografia

pl.wikipedia.org [09.01.2015]
mojemazury.pl [10.02.2015]
Jeziora Pojezierza Mrągowskiego, Instytut Rybactwa śródlądowego, Olsztyn 1998.