Jezioro Krzywe

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 00:48, 9 sty 2015 autorstwa Mateusz.k (dyskusja) (Utworzono nową stronę " {{EWiM Jezioro infobox |nazwa = Krzywe |inne nazwy = |grafika = Krzywe23.jpg |podpis grafiki = Widok z brzegu ''[źródło: po...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzywe

Widok z brzegu [źródło: polskaniezwykla.pl]Widok z brzegu [źródło: polskaniezwykla.pl]
Powierzchnia 144,0 ha
Wymiary 1700m - 970m
Średnia głębokość 5,0m
Maksymalna głębokość 22,5m
Długość brzegu 13900 m
Objętość 7200.0 tys. m3
Wysokość n.p.m. 147.0 m.n.p.m.
Wyspy 3
Rodzaj rynnowe
[źródło: googlemaps][źródło: googlemaps]


Jezioro Krzywe – Malowniczo położone jezioro rynnowe, leżące w gminie Mrągowo w dorzeczu Pisy, Krytuni, oraz rzeki Narew. Jezioro o dobrze rozwiniętej linii brzegowej, wzbogaconej w zatoki, półwyspy, oraz trzy niewielkie wysepki. Leży między drogami 600 i 602, wybiegającymi z Mrągowa ku południu.

Ukształtowanie

Rzeźba dna zróżnicowana, plosa północne i środkowe głębokie, południowe płytkie o łagodnych stokach ławicy. Obrzeża urozmaicone, w części niskie i płaskie, w części wysokie i strome, zajęte głównie przez pola i łąki; wschodnie brzegi plosa południowego częściowo porośnięte lasem. Dno jeziora muliste.


Przyroda

Jezioro średnio zarośnięte; oczerety z trzciną, pałką, sitowiem, tatarakiem na ogół wąskim pasem porastają linię brzegową. Większe ich skupiska występują wokół wysp i w zatokach. Podobnie roślinność zanurzona, z przewagą ramienic, rdestnicy i moczarki, gromadzi się głównie w zatokach, zwłaszcza plosa południowego. Plosa północne i południowe, oraz część środkowego mają bardzo ubogą roślinność zanurzoną. Najpopularniejsze gatunki ryb występujące w zbiorniku: leszcz, lin, sandacz, szczupak, węgorz, płoć i inne.

Użytkownik - dzierżawca

Jezioro użytkowane jest przez Gospodarstwo Rybackie Mrągowo.

Źródła

2) http://mojemazury.pl/jezioro/31/Krzywe [08.01.2015]
'
2) "Jeziora Pojezierza Mrągowskiego", Instytut Rybactwa śródlądowego, Olsztyn, 1998, ISBN 83-87506-55-9