Jezioro Probarskie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 10:52, 29 cze 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Jeziora i rzeki" na " ")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jezioro Probarskie

Widok z brzegu. Fot. Mieczysław KalskiWidok z brzegu.
Fot. Mieczysław Kalski
Powierzchnia 206.90ha
Wymiary 2400.0m / 1400.0m
Średnia głębokość 9,2m
Maksymalna głębokość 31.0m
Długość brzegu 13900
Objętość 19034.8 tys. m3
Klasa czystości I
Wysokość n.p.m. 180.0 m.n.p.m.
źródło: googlemapsźródło: googlemaps

Jezioro Probarskie – jezioro położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo, w pobliżu wsi Kosewo, Nowy Probark i Probark. Jezioro łatwo dostępne; wokół brzegów dużo pomostów wędkarskich i typowo rekreacyjnych. Woda bardzo czysta, jezioro w 2004 roku zakwalifikowano do I klasy czystości i II kategorii podatności na degradację.

Ukształtowanie

Zbiornik o rozwiniętej i urozmaiconej linii brzegowej, mulistym dnie o bogatej konfiguracji, z wieloma głęboczkami. Ławica piaszczysta, miejscami bardzo łagodnie, miejscami stromo.

Przyroda

Eutroficzny zbiornik z dobrze zachowaną roślinnością zanurzoną. Okresowo występują masowe zakwity glonów. Wokół brzegów występuje pas roślinności szuwarowej od 5 m do 60 m szerokości. Dominuje trzcina i pałka. Najbliższe otoczenie to pola, łąki i zabudowa okolicznych miejscowości. Brzegi są wysokie i miejscami strome, a bezpośrednio nad wodą porośnięte olchą, brzozą i wierzbą. Najliczniejsze gatunki ryb występujące w jeziorze to: szczupak, lin, okoń, węgorz, sielawa.

Bibliografia

mojemazury.pl [09.01.2015]
jezioro.com.pl [09.01.2015]