Kaplica w Jędrychowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mała architektura sakralna

typ obiektu: kaplica
lokalizacja: przydrożna
datacja: pocz. XX
powiat: braniewski
gmina: Frombork
miejscowość: Jędrychowo

Kaplica w Jędrychowie

Położenie

Kaplica domkowa w Jędrychowie. © Stanisław Kuprjaniuk
Tablica poległych wmurowana w elewację kaplicy w Jędrychowie. © Stanisław Kuprjaniuk

Kaplica usytuowana przy drodze wiejskiej w centrum wsi.

Opis

Kaplica „domkowa” z początku XX wieku, o cechach stylu neogotyckiego, usytuowana została przy południowej drodze wiejskiej owalnicy. W zamyśle twórców powstała murowana budowla z cegły na podmurówce z kamienia, na planie kwadratu o boku 4 m. Do kaplicy w Jędrychowie nawiązują swoją architekturą kaplice w: Brzezinach, Nowince i Roninie. Kaplica jest oskarpowana na narożach, skarpy zaś zakończone są sterczynami z daszkami czterospadowymi.

W elewacji południowej zamurowano wcześniejsze wejście, a w jego miejsce wstawiono marmurową tablicę z nazwiskami poległych mieszkańców Jędrychowa w czasie I wojny światowej. Nad listą nazwisk napis „Für Ihr Vaterland starben im Weltkriege 1914 – 1918” - tłum. z niem. "Za swoją ojczyznę umarli podczas wojny światowej 1914 – 1918", oraz dekoracja krzyża maltańskiego w otoczeniu wieńca z liści dębowych. W szczycie tej elewacji znajdują się dwie blendy zamknięte półkoliście.

W elewacjach bocznych otwory okienne zamknięte łukiem ostrym.

W elewacji północnej, obecnie frontowej, wtórne wejście do wnętrza kaplicy, w której ustawiono ołtarzyk, służący, jak się można domyślać, okolicznościowym nabożeństwom. Nad wejściem do kaplicy mieści się ostrołukowa wnęka z figurą maryjną, a na szczycie, wzmocniona po remoncie, sygnaturka z zawieszonym dzwonkiem. Kaplicę przekrywa daszek dwuspadowy, kryty dachówką karpiówką.

Na uwagę zasługuje fakt, że do wzniesienia kaplicy użyto cegły, powstałej w cegielni kadyńskiej. Na cegle widoczna jest sygnatura „Cadinen”.

Bibliografia

Hochleitner Janusz, Kapliczki Warmii południowej. Przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji, Olsztyn 2004.

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/