Kaplica w Jędrychowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kaplica w Jędrychowie – kaplica przydrożna w Jędrychowie, datowana na początek XX w., powiat braniewski, gmina Frombork.

Kaplica domkowa w Jędrychowie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Tablica poległych wmurowana w elewację kaplicy w Jędrychowie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Kaplica usytuowana przy drodze wiejskiej w centrum wsi.

Opis

Kaplica „domkowa” z początku XX w., o cechach stylu neogotyckiego, usytuowana przy południowej drodze wiejskiej owalnicy. W zamyśle twórców powstała murowana budowla z cegły na podmurówce z kamienia, na planie kwadratu o boku 4 m. Do kaplicy w Jędrychowie nawiązują swoją architekturą kaplice w Brzezinach, Nowince i Roninie. Kaplica jest oskarpowana na narożach, skarpy zaś zakończone są sterczynami z daszkami czterospadowymi.

W elewacji południowej zamurowano wcześniejsze wejście, a w jego miejsce wstawiono marmurową tablicę z nazwiskami poległych mieszkańców Jędrychowa w czasie I wojny światowej. Nad listą nazwisk napis „Für Ihr Vaterland starben im Weltkriege 1914-1918” – tłum. z niem. "Za swoją ojczyznę umarli podczas wojny światowej 1914-1918", oraz dekoracja krzyża maltańskiego w otoczeniu wieńca z liści dębowych. W szczycie tej elewacji znajdują się dwie blendy zamknięte półkoliście.

W elewacjach bocznych otwory okienne zamknięte łukiem ostrym.

W elewacji północnej, obecnie frontowej, wtórne wejście do wnętrza kaplicy, w której ustawiono ołtarzyk, służący okolicznościowym nabożeństwom. Nad wejściem do kaplicy mieści się ostrołukowa wnęka z figurą maryjną, a na szczycie, wzmocniona po remoncie, sygnaturka z zawieszonym dzwonkiem. Kaplicę przekrywa dach dwuspadowy, kryty dachówką karpiówką.

Na uwagę zasługuje fakt, iż do wzniesienia kaplicy użyto cegły powstałej w cegielni kadyńskiej. Na cegle widoczna jest sygnatura „Cadinen”.

Bibliografia

Hochleitner Janusz, Kapliczki Warmii południowej. Przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji, Olsztyn 2004.<br? Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [26.12.2013]