Kaplica w Robawach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 09:03, 25 mar 2015 autorstwa Marcin Kapłon (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "© Stanisław Kuprjaniuk" na "Fot. Stanisław Kuprjaniuk")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kaplica w Robawach – kaplica przydrożna w Robawach, datowana na 1733 r., powiat kętrzyński, gmina Reszel.

Kaplica w Robawach. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Wnętrze kaplicy w Robawach. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Kaplica znajduje się w pobliżu drogi z Reszla do Świętej Lipki.

Opis

Wieś Robawy znajduje się przy drodze z Reszla do Świętej Lipki, oddalona od miasta około 1 km. W latach 1709-1710 liczne ofiary epidemii chowano często na pozamiejskich obszarach, czego widomymi znakami stały się wzniesione kaplice np. w Braniewie i Pogrodziu. W Robawach znajduje się barokowa kaplica wybudowana w 1733 r. z fundacji rodziny Markuszewskich. W stanie obecnym tworzy ona prezbiterium nowej kaplicy wystawionej w 1929 r. W rokokowym ołtarzu znajdowała się niegdyś zabytkowa Pietá z około 1771 r., która posiadała cechy typowe dla stylu gotyckiego. Ołtarz główny św. Anny datowany na 1766 r. pochodzi z warsztatu Chrystiana Bernarda Schmidta z Reszla.

W zewnętrzną ścianę kaplicy wmurowana tablica z wykazem poległych podczas I wojny światowej mieszkańców wsi. Kaplica otwierana jest tylko raz w roku, 26 lipca, podczas uroczystości odpustowych.

Bibliografia

Hochleitner Janusz, Warmińskie łosiery. Studium lokalnego pielgrzymowania, Olsztyn 2013.
Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [12.12.2013]