Kapliczki w Długoborze

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mała architektura sakralna

typ obiektu: kapliczki
datacja: XIX/XX
powiat: braniewski
gmina: Płoskinia
miejscowość: Długobór

Kapliczki w Długoborze

Położenie

Kapliczka w Długoborze. © Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Długoborze. © Stanisław Kuprjaniuk

Długobór - wieś w gminie Płoskinia, w powiecie braniewskim.

Opis

We wsi i w okolicach osiem kapliczek. Dwie najstarsze kapliczki we wsi prawdopodobnie z około połowy XIX wieku. Znajdują się przy północnej drodze dawnej owalnicy. Są murowane, tynkowane, o analogicznych formach architektonicznych, z niewielkimi niszami w pierwszej kondygnacji i otwartym na trzy strony prześwitem w drugiej; przy każdej lipa. Kapliczka na zachód od kościoła parafialnego z końca XIX wieku, murowana z czerwonej cegły licowej, nawiązuje do typu budowli o zwartej, jednorodnej bryle, podzielonej wnękami. Kapliczka na wschodnim rozstaju dróg o bezstylowej formie, być może przebudowywana, we wnęce rzeźba Ukrzyżowanego z XVIII wieku. Pozostałe cztery kapliczki w okolicy, przy dawnych zabudowaniach kolonijnych na wschód i południe od wsi. W najgorszym stanie zachowania są kapliczki południowe. Jedna z nich chyli się ku ruinie, a inna zawaliła się w 2013 roku.

Ciekawostki

W ogrodzeniu kościoła parafialnego kapliczka z czerwonej cegły licowej, ze schodkowym szczytem, poświęcona pamięci poległych w I wojnie światowej. Jej charakterystycznym elementem jest forma Krzyża Żelaznego w szczycie oraz figura Zmartwychwstałego Chrystusa we wnęce.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

http://www.kapliczkiwarmii.republika.pl/