Kazimierz Kalinowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 21:48, 17 mar 2015 autorstwa Marcin Kapłon (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "[[Kategoria: Osoba" na "[[Kategoria:Osoby")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kazimierz Kalinowski

Data i miejsce urodzenia 3 marca 1906 r.
Pabianice
Data i miejsce śmierci 24 maja 1977 r.
Olsztyn
Zawód nauczyciel akademicki, analityk farmaceutyczny

Kazimierz Kalinowski (ur. 3 marca 1906 r. w Pabianicach, zm. 24 maja 1977 roku w Olsztynie) – nauczyciel akademicki Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, analityk farmaceutyczny.

Życiorys

Kazimierz Kalinowski urodził się 3 marca 1906 roku w Pabianicach. Swoją edukację rozpoczął w Gimnazjum im. Śniadeckich, które ukończył w 1926 roku. Naukę kontynuował na Uniwersytecie Poznańskim, tam też rozpoczął pracę jako asystent. W 1932 roku obronił rozprawę doktorską, a w 1935 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. W czasie II wojny światowej przebywał w Rzeszowie, gdzie prowadził aptekę. Działał również w Armii Krajowej.

Po zakończeniu wojny pozostał w Rzeszowie i organizował miejscowe gimnazjum. W 1944 roku zamieszkał w Lublinie i podjął pracę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, na Wydziale Lekarskim. Tam też uzyskał tytuł profesora. Podjął się również organizacji Wydziału Farmaceutycznego, a w jego ramach – Katedry Chemii Nieorganicznej i Analitycznej. W 1949 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

W 1952 roku przeniósł się do Łodzi, by podjąć pracę na Akademii Medycznej. W 1965 roku rozpoczął pracę w Warszawie w Instytucie Leków. Powołano go na stanowisko kierownika Zakładu Chemii Analitycznej.

W 1967 roku przeniósł się do Olsztyna. Objął posadę dyrektora w Instytucie Biologii Stosowanej. Był jednym z współzałożycieli Wydziału Weterynarii oraz Katedry Farmakologii i Toksykologii Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie.

Zmarł 24 maja 1977 roku w Olsztynie.

Bibliografia

Chłosta Jan, Ludzie godni pamięci. Warmińsko-mazurscy patroni olsztyńskich ulic, Olsztyn 1997.