Kromerowo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Zobacz też)
Linia 31: Linia 31:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}<br/>
 
}}<br/>
''' Kromerowo''' (Kromerowa, niem. ''Krämersdorf'') – [[wieś sołecka]] w Polsce położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[gmina Barczewo|gminie Barczewo]]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do [[województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]].
+
''' Kromerowo''' (Kromerowa, niem. ''Krämersdorf'') – [[wieś sołecka]] w Polsce położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[Barczewo (gmina miejsko-wiejska)|gminie Barczewo]]. W latach 1975–1998 miejscowość [[Podział administracyjny |administracyjnie należała do [[Województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]].
  
 
Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 130 osób. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Grzegorz Dziekan]]<ref>http://barczewo.bip.net.pl/?a=972 [data dostępu: 12.10.2013]</ref>.
 
Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 130 osób. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Grzegorz Dziekan]]<ref>http://barczewo.bip.net.pl/?a=972 [data dostępu: 12.10.2013]</ref>.
Linia 41: Linia 41:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Wieś otrzymała przywilej lokacyjny w drugiej połowie XVI wieku z rąk biskupa [[Maciej Kromer|Macieja Kromera]], który zaprosił na Warmię swego brata Bartłomieja i nadał mu puste łany na południe od Jeziora Dadaj. Powstająca osada została zasiedlona przede wszystkim przez polskich kolonistów, przybywających w terenu Mazowsza.  W XVIII stuleciu miejscowość padła ofiarą [[epidemia dżumy|epidemii dżumy]], pustoszącej Prusy w latach 1709-1711. W 2. połowie XIX wieku wieś rozwijała się powolnym rytmem, nie odegrała jednak znaczniejszej roli. Względny spokój mieszkańców zburzył wybuch [[I wojna światowa|I wojny światowej]]. Po 1945 roku Kromerowo zostało zasiedlone przez polskich osadników. Ze względu na atrakcyjne położenie miejscowości najprężniej rozwijają się usługi turystyczne.
+
Wieś otrzymała przywilej lokacyjny w drugiej połowie XVI wieku z rąk biskupa [[lkwim:Marcin Kromer|Marcina Kromera]], który zaprosił na Warmię swego brata Bartłomieja i nadał mu puste łany na południe od Jeziora Dadaj. Powstająca osada została zasiedlona przede wszystkim przez polskich kolonistów, przybywających w terenu Mazowsza.  W XVIII stuleciu miejscowość padła ofiarą [[Epidemia dżumy 1709-1711|epidemii dżumy]], pustoszącej Prusy w latach 1709-1711. W 2. połowie XIX wieku wieś rozwijała się powolnym rytmem, nie odegrała jednak znaczniejszej roli. Względny spokój mieszkańców zburzył wybuch [[I wojna światowa na Warmii i Mazurach|I wojny światowej]]. Po 1945 roku Kromerowo zostało zasiedlone przez polskich osadników. Ze względu na atrakcyjne położenie miejscowości najprężniej rozwijają się usługi turystyczne.
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 49: Linia 49:
 
== Turystyka ==
 
== Turystyka ==
 
*We wsi znajduje się [[Hotel & SPA w Kromerowie|Hotel & SPA]], a w okolicy zlokalizowane są domki letniskowe oraz gospodarstwa agroturystyczne <ref> http://www.barczewo.pl [data dostępu: 13.11.2013]</ref>.
 
*We wsi znajduje się [[Hotel & SPA w Kromerowie|Hotel & SPA]], a w okolicy zlokalizowane są domki letniskowe oraz gospodarstwa agroturystyczne <ref> http://www.barczewo.pl [data dostępu: 13.11.2013]</ref>.
*Szlak kajakowy o długości 43 km - przebieg trasy: [[Jezioro Dadaj]]-Kromerowo-[[Tumiany]]-Barczewo-[[Jezioro Wadąg]]-[[Olsztyn]]
+
*Szlak kajakowy o długości 43 km - przebieg trasy: [[Jezioro Dadaj]]-Kromerowo-[[Tumiany]]-[[Barczewo]]-[[Jezioro Wadąg]]-[[Olsztyn]]
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Zabytki ==
 
== Zabytki ==
*Przydrożna [[kapliczka w Kromerowie|kapliczka]] warmińska, wybudowana w stylu neogotyckim
+
*Przydrożna [[Kapliczka w Kromerowie|kapliczka]] warmińska, wybudowana w stylu neogotyckim
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 71: Linia 71:
 
<br/>
 
<br/>
  
 
+
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]
[[Kategoria: Miejscowość]] [[Kategoria: powiat olsztyński]] [[Kategoria: gmina Barczewo]] [[Kategoria: wieś sołecka]]
+
[[Kategoria: Barczewo (gmina miejsko-wiejska)]]  
 +
[[Kategoria: Wsie sołeckie]]
 +
[[Kategoria: 1501-1600]]

Wersja z 08:36, 16 lip 2014


Kromerowo

Kromerowo. Zabytkowa kapliczka
Kromerowo. Zabytkowa kapliczka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Barczewo
Liczba ludności (2010) 130
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Kromerowo
Kromerowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kromerowo
Kromerowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Kromerowo (Kromerowa, niem. Krämersdorf) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. W latach 1975–1998 miejscowość [[Podział administracyjny |administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 130 osób. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Grzegorz Dziekan[1].

Położenie

Wieś położona jest w południowej części Warmii, 28 km na zachód od Olsztyna, na południe od południowej odnogi Jeziora Dadaj; przebiega przez nią droga krajowa nr 16.

Dzieje miejscowości

Wieś otrzymała przywilej lokacyjny w drugiej połowie XVI wieku z rąk biskupa Marcina Kromera, który zaprosił na Warmię swego brata Bartłomieja i nadał mu puste łany na południe od Jeziora Dadaj. Powstająca osada została zasiedlona przede wszystkim przez polskich kolonistów, przybywających w terenu Mazowsza. W XVIII stuleciu miejscowość padła ofiarą epidemii dżumy, pustoszącej Prusy w latach 1709-1711. W 2. połowie XIX wieku wieś rozwijała się powolnym rytmem, nie odegrała jednak znaczniejszej roli. Względny spokój mieszkańców zburzył wybuch I wojny światowej. Po 1945 roku Kromerowo zostało zasiedlone przez polskich osadników. Ze względu na atrakcyjne położenie miejscowości najprężniej rozwijają się usługi turystyczne.

Gospodarka

W miejscowości działają firmy zajmujące się elektromechaniką i mechaniką samochodową, warsztat samochodowy i myjnia, zakład ślusarski, sklep motoryzacyjny, stacja benzynowa.

Turystyka


Zabytki

  • Przydrożna kapliczka warmińska, wybudowana w stylu neogotyckim


Bibliografia

  1. Achremczyk Stanisław, Historia Warmii i Mazur, t. 1, Olsztyn 2010.
  2. Kellmann Georg, Historia parafii Klebark Wielki, jej wiosek i okolic. Parafia p.w. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Klebarku Wielkim, Klebark Wielki 2007.
  3. Szlaki rowerowe powiatu olsztyńskiego i miasta Olsztyn, Białystok 2001.
  4. Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany, red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.
  5. Zenderowski Wojciech, Łukowska Mariola, Barczewo. Miasto wielu kultur, Barczewo 2009.
  6. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 15.12.2013]


Przypisy

  1. http://barczewo.bip.net.pl/?a=972 [data dostępu: 12.10.2013]
  2. http://www.barczewo.pl [data dostępu: 13.11.2013]