Kromerowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Kromerowo

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Barczewo
Liczba ludności (2010) 130
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Kromerowo
Kromerowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kromerowo
Kromerowo
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Kromerowo (Kromerowa, niem. Krämersdorf) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Wieś w 2010 roku była zamieszkana przez 130 osób. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Grzegorz Dziekan[1].

Położenie

Wieś położona jest w południowej części Warmii, 28 km na zachód od Olsztyna, na południe od południowej odnogi jeziora Dadaj; przebiega przez nią droga krajowa nr 16.

Dzieje miejscowości

Wieś otrzymała przywilej lokacyjny w drugiej połowie XVI wieku z rąk biskupa Marcina Kromera, który zaprosił na Warmię swego brata Bartłomieja i nadał mu puste łany na południe od jeziora Dadaj. Powstająca osada została zasiedlona przede wszystkim przez polskich kolonistów, przybywających z terenu Mazowsza. W XVIII stuleciu miejscowość padła ofiarą epidemii dżumy, pustoszącej Prusy w latach 1709–1711. W drugiej połowie XIX wieku wieś rozwijała się powolnym rytmem, nie odegrała jednak znaczniejszej roli. Względny spokój mieszkańców zburzył wybuch I wojny światowej. Po 1945 roku Kromerowo zostało zasiedlone przez polskich osadników. Ze względu na atrakcyjne położenie miejscowości najprężniej rozwijają się usługi turystyczne.

Gospodarka

W miejscowości działają firmy zajmujące się elektromechaniką i mechaniką samochodową, warsztat samochodowy i myjnia, zakład ślusarski, sklep motoryzacyjny, stacja benzynowa.

Turystyka

Przyroda

W 2010 r. w Kromerowie nad drogą krajową nr 16 powstał tzw. zielony most dla zwierząt. Umieszczona na słupie kamera uruchamiana przez dekodery ruchu pozwala leśnikom monitorować przemieszczanie się m.in. borsuków, wilków, lisów czy danieli. Jest to pierwszy taki obiekt na Warmii i Mazurach.

Zabytki

  • przydrożna kapliczka warmińska, wybudowana w stylu neogotyckim

Bibliografia

Achremczyk Stanisław, Historia Warmii i Mazur, t. 1, Olsztyn 2010.
Kellmann Georg, Historia parafii Klebark Wielki, jej wiosek i okolic. Parafia p.w. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Klebarku Wielkim, Klebark Wielki 2007.
Szlaki rowerowe powiatu olsztyńskiego i miasta Olsztyn, Białystok 2001.
Warmia i Mazury. Przewodnik ilustrowany, red. Marcin Kuleszo, Barbara Wojczulanis, Olsztyn 2001.
Zenderowski Wojciech, Łukowska Mariola, Barczewo. Miasto wielu kultur, Barczewo 2009.
Bank Danych Lokalnych GUS [15.12.2013]
Strona Urzędu Gminy Barczewo [12.10.2013]
Ciekawe Mazury [24.09.2014]

Przypisy