Krystyna Żołnierowicz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 09:52, 25 mar 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krystyna Żołnierowicz

Krystyna ŻołnierowiczŹródło: www.sport.wm.pl
Krystyna Żołnierowicz
Źródło: www.sport.wm.pl
Imię i nazwisko Krystyna Żołnierowicz
Dyscyplina Gimnastyka sportowa
Największy sukces Ponad 2 tys. medali zdobytych przez olsztyńskie gimnastyczki pod jej kierunkiem

Krystyna Żołnierowicz – gimnastyczka, trenerka gimnastyki sportowej, współtwórczyni wielkich sukcesów tej dyscypliny w Olsztynie. Wraz z mężem Zbigniewem Żołnierowiczem realizowała program ówczesnej olsztyńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w gimnastyce sportowej kobiet.

Kariera sportowa

Przygodę z gimnastyką sportową Krystyna Żołnierowicz rozpoczęła w 1956 r. jako uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Jej talent szybko dostrzegł trener Mieczysław Piekut. Wstąpiła do sekcji AZS Olsztyn (później połączyła się z OKS Stomil). Jako zawodniczka startowała przez blisko 13 lat.

Działalność trenerska

Zdobyte doświadczenie wykorzystała w wieloletniej pracy szkoleniowej z dziećmi i młodzieżą. Dyplom trenera gimnastyki sportowej uzyskała w 1970 r. w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie. W latach 1988–1992 pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Metodyczno-Szkoleniowej Polskiego Związku Gimnastycznego w Warszawie, zaś w latach 1993–1996 – funkcję wiceprezesa ds. kobiet Polskiego Związku Gimnastycznego. Przez wiele lat była trenerem szkolenia centralnego i reprezentacji Polski. Prowadziła wykłady i zajęcia praktyczne dla trenerów, sędziów oraz zawodniczek podczas kursów szkoleniowych organizowanych przez Polski Związek Gimnastyczny. Od 1998 r. trenuje zawodniczki klasy mistrzowskiej. Jest również sędzią międzynarodowym.

Wyszkolone przez Krystynę Żołnierowicz zawodniczki uczestniczyły z powodzeniem w zawodach najwyższej rangi: w mistrzostwach Europy, w zawodach Pucharu Europy, turniejach "Nadzieje Olimpijskie", mistrzostwach świata oraz igrzyskach olimpijskich. Jedną z jej podopiecznych była olimpijka Wiesława Żelaskowska.

Za wkład w rozwój polskiej gimnastyki Krystyna Żołnierowicz została nagrodzona odznaczeniami i wyróżnieniami, m.in. zdobyła tytuł "Najlepszy trener – wychowawca młodzieży". W 2001 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Liczba medali zdobytych przez młode olsztynianki trenujące pod jej kierunkiem przekroczyła dwa tysiące.

Krystyna Żołnierowicz jest absolwentką Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie.

Galeria zdjęć z archiwum Janusza Poryckiego

Bibliografia

sport.wp.pl, Benefis sportowy Krystyny i Zbigniewa Żołnierowiczów [08.04.2014]]
wama-sport.pl [08.04.2014]