Kudyny

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 09:14, 14 lip 2023 autorstwa Batory (dyskusja | edycje) (Lekkie poprawki w opisie)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kudyny

Rodzaj miejscowości wieś nieistniejąca
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Pasłęk
Liczba ludności (2023) 0
SIMC 1045134
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Kudyny
Kudyny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kudyny
Kudyny
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Kudyny (niem. Komthurhof) - dawny majątek, wieś niesołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Położenie

Kudyny były położone na trasie biegnącej od Zielonki Pasłęckiej, za Kroninem i jeszcze przed rozgałęzieniem dróg na miejscowości Zielno i Prętki, dalej na Kwitajny i Kalnik.

Dzieje miejscowości

Pierwsza znana wzmianka o wsi pochodzi przynajmniej z 1319 roku, jako osada Cotyn. Był to majątek który tak jak inne majątki w okolicy był podległy rodzinie Dönhoff z Kwitajn (do 1945 niem. Quittainen). Dwór w Kudynach był jednym z mniejszych o ile nie najmniejszym w okolicy. Nazwę niemiecką Komthurhof można tłumaczyć jako "Dwór Komtura".

Pod koniec XIX w. Kudyny zaczęli dzierżawić Liedtkowie - dzierżawcą majątku w Kudynach był najpierw Gustav Liedtke, a później jego syn Fritz Liedtke (ur. 1888, zm. 1971). W 1927 na skutek konfliktu z nowym hrabią w Kwitajnach, Fritz zdecydował się na emigrację do Afryki Południowo-Zachodniej (obecna Namibia) gdzie założył drugą farmę o nazwie Okondura, która istnieje do dziś. Ostatnim dzierżawcą majątku został w 1928 Bruno Kluth (ur. 1895, zm. 1973), któremu w styczniu 1945 udało się uciec konną wraz z rodziną przed Armią Czerwoną.

Po wojnie miejscowość otrzymała nazwę Dworczany, którą później zmienioną na obecną - Kudyny. Po wojnie z majątku powstał PGR jak wynika ze starszych map. W latach 60. Kluth odwiedził (wtedy jeszcze istniejący) powiat pasłęcki i znalazł gospodarstwo w Kudynach w zaniedbanym stanie (wtedy stały jeszcze wszystkie lub większość budynków). 20 lat później nie było tu już nic - ostatni budynek prawdopodobnie w formie stodoły został rozebrany w latach 80.. Po Kudynach nie ma dzisiaj prawie żadnego śladu, a ich teren jest zarośnięty. W niektórych częściach dawnego majątku można jeszcze natrafić na ślady fundamentów.

Bibliografia

Helga Tödt, Okondura: Von Ostpreußen nach Südwestafrika, 2013
geoportal.gov.pl