Kuligi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Dzieje miejscowości)
Linia 31: Linia 31:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
<big>'''Kuligi'''</big> (niem. Kullig) – wieś sołecka w Polsce w [[województwo warmińsko - mazurskie| województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat nowomiejski |powiecie nowomiejskim]], w [[gmina Grodziczno |gminie Grodziczno]]. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa toruńskiego.
+
<big>'''Kuligi'''</big> (niem. Kullig) – [[wieś sołecka]] w Polsce w [[Województwo warmińsko - mazurskie| województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat nowomiejski |powiecie nowomiejskim]], w [[Grodziczno (gmina wiejska)|gminie Grodziczno]]. W latach 1975-1998 miejscowość [[Podział administracyjny |administracyjnie]] przynależała do województwa toruńskiego.
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
Miejscowość znajduje się na terenie [[gmina Grodziczno| gminy Grodziczno]] w obszarze, której występuje tu wyjątkowo duże nagromadzenie polodowcowych form rzeźby terenu, takich jak m.in. moreny denne, pagórkii wzgórza morenowe, rynny subglacjalne, płaty sandru, wytopiskowe. Najniżej położonym obszarem jest dolina [[rzeka Wel |rzeki Wel]] - poniżej 100m n.p.m. W kierunku północno-wschodnim gminy ([[Garb Lubawski]]) teren wznosi się i w rejonie na wschód od m. [[Zwiniarz]] osiąga największą wysokość 200,8 m n.p.m. Powierzchnia gminy dzieli się na: wysoczyznę morenową, dolinę [[rzeka Wel |rzeki Weli]] rynnę [[Jezioro Kiełpińskie |Jeziora Kiełpińskiego]], fragmentem sandru Skrwy. Ponadto odnajdziemy tutaj gleby brunatne właściwe i brunatne wyługowan, czarne ziemie, gleby organiczne – torfowe, murszasto-torfowe oraz mułowo-torfowe.
+
Miejscowość znajduje się na terenie [[Grodziczno (gmina wiejska)| gminy Grodziczno]] w obszarze, której występuje tu wyjątkowo duże nagromadzenie polodowcowych form rzeźby terenu, takich jak m.in. moreny denne, pagórki i wzgórza morenowe, rynny subglacjalne, płaty sandru, wytopiskowe. Najniżej położonym obszarem jest dolina [[Rzeka Wel |rzeki Wel]] - poniżej 100m n.p.m. W kierunku północno-wschodnim gminy ([[Garb Lubawski]]) teren wznosi się i w rejonie na wschód od m. [[Zwiniarz]] osiąga największą wysokość 200,8 m n.p.m. Powierzchnia gminy dzieli się na: wysoczyznę morenową, dolinę [[Rzeka Wel |rzeki Weli]] rynnę [[Jezioro Kiełpińskie |Jeziora Kiełpińskiego]], fragmentem sandru Skrwy. Ponadto odnajdziemy tutaj gleby brunatne właściwe i brunatne wyługowan, czarne ziemie, gleby organiczne – torfowe, murszasto-torfowe oraz mułowo-torfowe.
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 45: Linia 45:
  
 
===Kultura===
 
===Kultura===
 
 
We wsi działa świetlica oraz [[Ochotnicza Straż Pożarna]].  
 
We wsi działa świetlica oraz [[Ochotnicza Straż Pożarna]].  
  
Linia 51: Linia 50:
  
 
===Ludzie związani z miejscowością:===
 
===Ludzie związani z miejscowością:===
 
+
*[[Kazimierz Konicz]] (ur.1953) — urodzony w kuligach społecznik, samorządowiec, wójt gminy Grodziczno.
W kadencji 2011 - 2015 sołtysem jest [[Wioletta Łakomy]].
+
W kadencji 2011-2015 sołtysem jest [[Wioletta Łakomy]].
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 61: Linia 60:
  
 
http://www.grodziczno.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=12&menu=24&strona=1, 12.09.2013.
 
http://www.grodziczno.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=12&menu=24&strona=1, 12.09.2013.
 
  
 
<br/>
 
<br/>
  
 
+
[[Kategoria: Powiat nowomiejski]]
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria:Powiat nowomiejski]][[Kategoria:Gmina Grodziczno]][[Kategoria: Wieś sołecka]]
+
[[Kategoria: Grodziczno (gmina wiejska)]]
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 07:47, 28 wrz 2013 (CEST)
+
[[Kategoria: Wsie sołeckie]]
 +
[[Kategoria: 1301-1400]]

Wersja z 13:35, 17 lip 2014


Kuligi

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko - mazurskie
Powiat nowomiejski
Gmina Grodziczno
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Kuligi
Kuligi
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kuligi
Kuligi
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Kuligi (niem. Kullig) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Grodziczno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa toruńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Miejscowość znajduje się na terenie gminy Grodziczno w obszarze, której występuje tu wyjątkowo duże nagromadzenie polodowcowych form rzeźby terenu, takich jak m.in. moreny denne, pagórki i wzgórza morenowe, rynny subglacjalne, płaty sandru, wytopiskowe. Najniżej położonym obszarem jest dolina rzeki Wel - poniżej 100m n.p.m. W kierunku północno-wschodnim gminy (Garb Lubawski) teren wznosi się i w rejonie na wschód od m. Zwiniarz osiąga największą wysokość 200,8 m n.p.m. Powierzchnia gminy dzieli się na: wysoczyznę morenową, dolinę rzeki Weli rynnę Jeziora Kiełpińskiego, fragmentem sandru Skrwy. Ponadto odnajdziemy tutaj gleby brunatne właściwe i brunatne wyługowan, czarne ziemie, gleby organiczne – torfowe, murszasto-torfowe oraz mułowo-torfowe.

Dzieje miejscowości

Wieś lokowano w XIV w. W 1872 r. właścicielem wsi był Johan Friedrich Richert. Ponadto w XIX w. rząd pruski osiedlił we wsi ludność pochodzenia niemieckiego. Miejscowości na przełomie XIX/XX w. zajmowała obszar 1613 mórg z 18 budynkami i 7 domami. W tym okresie mieszkało tu 79 katolików i 46 ewangelikami. Nie zachowała się informacja o kształcie zabudowy wiejskiej. Trudno nakreślić etymologię nazwy miejscowości. W XX w. do wsi przybyli baptyści. Stanowili oni ludność Rosyjską. Posiadali we wsi cmentarz i kościół.


Kultura

We wsi działa świetlica oraz Ochotnicza Straż Pożarna.


Ludzie związani z miejscowością:

  • Kazimierz Konicz (ur.1953) — urodzony w kuligach społecznik, samorządowiec, wójt gminy Grodziczno.

W kadencji 2011-2015 sołtysem jest Wioletta Łakomy.


Bibliografia:

Korecki Andrzej, Z dziejów gminy Grodziczno, Pelplin 2003, 354 ss.

http://www.grodziczno.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=12&menu=24&strona=1, 12.09.2013.