Leśniewo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 21:58, 12 kwi 2014 autorstwa Emzet (dyskusja | edycje) (Dzieje miejscowości)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Leśniewo

Okazała śluza w Leśniewie Górnym z widocznym miejscem, w którym umieszczone było godło III Rzeszy
Okazała śluza w Leśniewie Górnym z widocznym miejscem, w którym umieszczone było godło III Rzeszy
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Srokowo
Liczba ludności (2010) 247[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Leśniewo
Leśniewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Leśniewo
Leśniewo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Leśniewo (niem. Fürstenau) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 247 mieszkańców (łącznie z Kaczorami i Księżym Dworem). W skład sołectwa wchodzą wsie Leśniewo, Kaczory i Księży Dwór. Funkcję sołtysa obecnie sprawuje Henryk Flis[2].


Położenie

Miejscowość jest położona przy południowo-zachodnim brzegu Jeziora Rydzówka w odległości ok. 3 km od Srokowa. Na zachód od Leśniewa przebiega Kanał Mazurski.

Dzieje miejscowości

Na północny zachód od wsi znajduje się Czarcia Góra.

Tablica informacyjna w pobliżu śluz Leśniewo Górne i Leśniewo Górne

Miejscowość powstała jako wieś czynszowa na prawie chełmińskim w latach 1380-1390. Obszar wsi obejmował wówczas 52 łany. Na początku XVIII wieku do Leśniewa dotarła epidemia dżumy, liczba ofiar wśród mieszkańców nie jest jednak znana. W 1785 roku miejscowość składała się z 38 domów. W 1817 roku wieś była zamieszkana przez 445 osób, żyjących w 48 budynkach mieszkalnych. W maju 1939 roku Leśniewo liczyło 778 mieszkańców. W 1970 roku wieś była zamieszkana przez 367 osób. W tym czasie w miejscowości działała czteroklasowa szkoła podstawowa, punkt biblioteczny oraz sala kinowa na 60 miejsc.

Śluza Leśniewo Górne

W 1973 roku sołectwo Leśniewo, wchodzące w skład gminy Srokowo obejmowało dwie miejscowości.

Zabytki

  • Diabla Góra -najwyższe wzniesienie na wale moreny czołowej 157 m n.p.m. biegnącym na północny wschód od Srokowa.

Wzniesienie w przeszłości (epoka żelaza) służyło jako cmentarz. W czasie wojny francusko-pruskiej góra obsadzona była artylerią pruską. W czasie I wojny światowej 1 sierpnia 1914 odbyła się tam bitwa artyleryjska, w której klęskę ponieśli Rosjanie.

Na Diablej Górze 13 września 1902 dokonano uroczystego przekazania do użytku wieży Bismarcka. Wieża wybudowana dla upamiętnienia "żelaznego kanclerza" posiadała w górnej części platformę widokową.

W czasie II wojny światowej na Diablej Górze znajdował się posterunek obserwacyjny obrony przeciwlotniczej, który wchodził w skład systemu obrony przeciwlotniczej Wilczego Szańca. Placówka na Diablej Górze należała także do systemu bezpośredniej ochrony kwatery w Mamerkach.

Pozostałości w formie fundamentów po istniejących tu niegdyś budowlach są w części identyczne jak na wzniesieniu w lesie między Wilczym Szańcem, a lotniskiem Kętrzyn-Wilamowo. O pozostałościach obiektu w pobliżu Wilczego Szańca Szymańscy piszą w sposób następujący: "Na południe od "Wilczego Szańca" znajdują się ruiny niewielkich budynków i betonowych postumentów. Prawdopodobnie funkcjonowała tu stacja radarowa "Freya" lub "Würzburg", choć mogą być to również fundamenty masztu radiowego".

Śluza Leśniewo Górne (Leśniewo I, niem. Oberschluese Fürstenau) – śluza o największym spadzie, korpus ukończony w ok. 80%[3] (według innych źródeł 60%[4]), Śluza Leśniewo Dolne (Leśniewo II, niem. Unterschluese Fürstenau) – korpus ukończony w ok. 20%[5] (według innych źródeł 30%[4]), Szerokość kanału od jeziora Mamry do miejscowości Leśniewo (gmina Srokowo) wynosi od 20 do 25 m, przy głębokości 1,4–1,8 m.

Bibliografia

  1. Kętrzyn. Z dziejów miasta i okolic, przewodniczący komitetu redakcyjnego Andrzej Wakar, Olsztyn 1978.
  2. Licharewa Zofia, Kętrzyn. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1962.
  3. Lodzińska Ewa, Warmia i Mazury, Warszawa 2012.
  4. Polska Niezwykła: województwo warmińsko-mazurskie, red. Ewa Lodzińska i in., Warszawa 2008.
  5. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 15.03.2014]
  6. Ciekawe Mazury.pl [data dostępu: 15.03.2014]
  7. Historia wsi Leśniewo[data dostępu: 15.03.2014]
  8. Moje Mazury.pl [data dostępu: 15.03.2014]
  9. Polska Niezwykła [data dostępu: 15.03.2014]


Przypisy