Magdalena Mielnik

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Magdalena Mielnik

Źródło: www.etu.triathlon.org
Źródło: www.etu.triathlon.org
Imię i nazwisko Magdalena Mielnik
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1991 r.
Olsztyn
Dyscyplina triathlon
Największy sukces medalistka mistrzostw Polski, reprezentantka kraju

Magdalena Mielnik (ur. 15 maja 1991 r. w Olsztynie - zm. 8 listopada 2017 r.) – czołowa polska triathlonistka, medalistka mistrzostw Polski.

Przebieg kariery sportowej

Karierę rozpoczynała, trenując pływanie. Trafiła do klasy sportowej w Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynie i zaczęła treningi w olsztyńskim Kormoranie. Pływała na krótkich dystansach kraulem i delfinem. Była finalistką mistrzostw Polski i medalistką mistrzostw województwa. Będąc w gimnazjum, poznała osoby uprawiające kolarstwo – Natalię Rutkowską i Jacka Trojga. Po treningu pływackim popołudniu chodziła na zajęcia kolarskie w klubie Art Print, gdzie szkoleniowcem był Zdzisław Trojga. Zdobyła nawet dwa medale mistrzostw Polski juniorek. To skłoniło ją do podjęcia nauki w SMS Żyrardowie, aby tam trenować razem z Natalią Rutkowską. Ponieważ w tym samym czasie jeździła z ojcem na maratony pływackie, zrodził się pomysł uprawiania triathlonu, który w Polsce był coraz popularniejszy. Rozpoczęła więc naukę w liceum na warszawskich Bielach, specjalizującym się w tej dyscyplinie. W Warszawie nie czuła się jednak dobrze i wróciła do Olsztyna.

Maturę zdała w olsztyńskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego, będąc już zawodniczką WMKS Olsztyn. Jej treningiem lekkoatletycznym (trzeci element triathlonu) zajął się znany szkoleniowiec – Zbigniew Ludwichowski. W krótkim czasie awansowała do kadry narodowej: najpierw młodzieżowej, a obecnie jest w kadrze seniorek. W ostatnich latach regularnie zdobywa medale w młodzieżowych mistrzostwach Polski, jest też medalistką mistrzostw Polski seniorek.

Propaguje triathlon. Z jej inicjatywy w 2014 roku w Kortowie odbyły się duże zawody.

Zmarła 8 listopada 2017 r. [1]

Bibliografia

Archiwum prywatne Magdy Mielnik
sport.wm.pl [18.12.2014]
info.sport.pl [18.12.2014]
ludziesportu.pl [18.12.2014]
Magda Mielnik po starcie na MP w Suszu, youtube.com[18.12.2014]

Przypisy