Maurycy Ferber: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 3: Linia 3:
 
  |imię i nazwisko org  =
 
  |imię i nazwisko org  =
 
  |pseudonim            =
 
  |pseudonim            =
  |grafika              = [[File:Ferber.jpg|thumb|Maurycy Ferber, źródło: www.historia.trojmiasto.pl, 12.09.2013.]]
+
  |grafika              = Ferber.jpg  
|opis grafiki        = Maurycy Ferber
+
|opis grafiki        = Maurycy Ferber, źródło: www.historia.trojmiasto.pl, 12.09.2013.
 
  |podpis              =
 
  |podpis              =
 
  |data urodzenia      = 1471 r.
 
  |data urodzenia      = 1471 r.
Linia 21: Linia 21:
 
}}
 
}}
  
'''Maurycy Ferber''', łac. Mauritius Ferber (ur. 1471 r. w Gdańsku, zm. 1 lipca 1537 r. w Lidzbarku Warmińskim) – biskup warmiński w latach 1523 - 1537.
+
'''Maurycy Ferber''', łac. Mauritius Ferber (ur. 1471 r. w Gdańsku, zm. 1 lipca 1537 r. w [[Lidzbark Warmiński |Lidzbarku Warmińskim]]) – biskup warmiński w latach 1523 - 1537.
  
  
Linia 31: Linia 31:
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Praca ===
 
=== Praca ===
Od 1507 r. był kanonikiem warmińskim a później kustoszem. Posiadał również kanonię lubecką, rewelską i dorpacką.  W 1512 r. został proboszczem Kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku a w 1514 r. objął kanonię w Trewirze.  Następnie otrzymał probostwo Kościoła Mariackiego w Gdańsku. 14 kwietnia 1523 r. został wybrany przez kapitułę warmińską, jako faworyt króla, na biskupa. Wyboru dokonano niemal w kręgu rodzinnym bowiem większość kanoników była spokrewniona z Maurycym Ferberem  Papieską prekonizację otrzymał 17 lipca 1523. 28 października 1523 r. został konsekrowany przez prymasa Jana Łaskiego.
+
Od 1507 r. był kanonikiem warmińskim a później kustoszem. Posiadał również kanonię lubecką, rewelską i dorpacką.  W 1512 r. został proboszczem Kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku a w 1514 r. objął kanonię w Trewirze.  Następnie otrzymał probostwo Kościoła Mariackiego w Gdańsku. 14 kwietnia 1523 r. został wybrany przez [[kapituła warmińska |kapitułę warmińską]], jako faworyt króla, na biskupa. Wyboru dokonano niemal w kręgu rodzinnym bowiem większość kanoników była spokrewniona z Maurycym Ferberem  Papieską prekonizację otrzymał 17 lipca 1523. 28 października 1523 r. został konsekrowany przez prymasa Jana Łaskiego.
  
 
<br/>
 
<br/>
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
 
=== Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna ===
W trakcie swojego panowania potępił luteranizm. W 1526 r. uznał za jedyną religię katolicyzm. Wszelkie prawa obywatelskie i możliwość kupna nieruchomości przysługiwały pod jego rządami wyłącznie katolikom. W wyniku ordynacji z 22 września 1526 r. wszyscy luteranie w ciągu miesiąca musieli opuścić biskupstwo. Nie można było przechowywać pism luterańskich. Ordynacja regulowała ponadto sprawy handlowe – gwarantowała wolność handlu, dozowała lokatę kapitału na procent, standaryzowała miary i wagi. Zajmował się również działaniami na rzecz podniesienia poziomu gospodarki i odbudowy diecezji. Odbudowano w tym okresie wiele kościołów i innych budowli. Biskup dbał także o szkolnictwo. Określił  także nowe statuty dla kapituły warmińskiej. Biskup cierpiał na kamicę nerkową, kolkę i podagrę. Zdarzyło się mu także utracić mowę. Wszelkie dolegliwości leczył Kopernik. Zmarł na epilepsję i został pochowany we Fromborku.
+
W trakcie swojego panowania potępił luteranizm. W 1526 r. uznał za jedyną religię katolicyzm. Wszelkie prawa obywatelskie i możliwość kupna nieruchomości przysługiwały pod jego rządami wyłącznie katolikom. W wyniku ordynacji z 22 września 1526 r. wszyscy luteranie w ciągu miesiąca musieli opuścić biskupstwo. Nie można było przechowywać pism luterańskich. Ordynacja regulowała ponadto sprawy handlowe – gwarantowała wolność handlu, dozowała lokatę kapitału na procent, standaryzowała miary i wagi. Zajmował się również działaniami na rzecz podniesienia poziomu gospodarki i odbudowy diecezji. Odbudowano w tym okresie wiele kościołów i innych budowli. Biskup dbał także o szkolnictwo. Określił  także nowe statuty dla [[kapituła warmińska |kapituły warmińskiej]]. Biskup cierpiał na kamicę nerkową, kolkę i podagrę. Zdarzyło się mu także utracić mowę. Wszelkie dolegliwości leczył [[lkwim: Mikołaj Kopernik|Mikołaj Kopernik]]. Zmarł na epilepsję i został pochowany we [[Frombork |Fromborku]].
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 51: Linia 51:
  
  
[[Kategoria: Osoba]]
+
[[Kategoria: Osoba]][[Kategoria:duchowny katolicki]][[Kategoria:biskup warmiński]]
 
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 17:43, 25 wrz 2013 (CEST)
 
[[Użytkownik:Kinlis|Kinlis]] ([[Dyskusja użytkownika:Kinlis|dyskusja]]) 17:43, 25 wrz 2013 (CEST)

Wersja z 07:33, 29 paź 2013

Maurycy Ferber

Maurycy Ferber, źródło: www.historia.trojmiasto.pl, 12.09.2013.
Maurycy Ferber, źródło: www.historia.trojmiasto.pl, 12.09.2013.
Data i miejsce urodzenia 1471 r.
Gdańsk
Data i miejsce śmierci 1 lipca 1537 r.
Lidzbark Warmiński

Maurycy Ferber, łac. Mauritius Ferber (ur. 1471 r. w Gdańsku, zm. 1 lipca 1537 r. w Lidzbarku Warmińskim) – biskup warmiński w latach 1523 - 1537.


Życiorys


Szkoła i wykształcenie

Jako młody człowiek odbył podróż do Anglii. Studia podjął we Włoszech. W 1515 r. w Sienie uzyskał tytuł doktora prawa. W latach 1510 – 1513 studiował w Rzymie. Również w Rzymie pracował jako notariusz Kurii Rzymskiej. Otrzymał także tytuł szambelana papieża Leona X.

Praca

Od 1507 r. był kanonikiem warmińskim a później kustoszem. Posiadał również kanonię lubecką, rewelską i dorpacką. W 1512 r. został proboszczem Kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku a w 1514 r. objął kanonię w Trewirze. Następnie otrzymał probostwo Kościoła Mariackiego w Gdańsku. 14 kwietnia 1523 r. został wybrany przez kapitułę warmińską, jako faworyt króla, na biskupa. Wyboru dokonano niemal w kręgu rodzinnym bowiem większość kanoników była spokrewniona z Maurycym Ferberem Papieską prekonizację otrzymał 17 lipca 1523. 28 października 1523 r. został konsekrowany przez prymasa Jana Łaskiego.


Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

W trakcie swojego panowania potępił luteranizm. W 1526 r. uznał za jedyną religię katolicyzm. Wszelkie prawa obywatelskie i możliwość kupna nieruchomości przysługiwały pod jego rządami wyłącznie katolikom. W wyniku ordynacji z 22 września 1526 r. wszyscy luteranie w ciągu miesiąca musieli opuścić biskupstwo. Nie można było przechowywać pism luterańskich. Ordynacja regulowała ponadto sprawy handlowe – gwarantowała wolność handlu, dozowała lokatę kapitału na procent, standaryzowała miary i wagi. Zajmował się również działaniami na rzecz podniesienia poziomu gospodarki i odbudowy diecezji. Odbudowano w tym okresie wiele kościołów i innych budowli. Biskup dbał także o szkolnictwo. Określił także nowe statuty dla kapituły warmińskiej. Biskup cierpiał na kamicę nerkową, kolkę i podagrę. Zdarzyło się mu także utracić mowę. Wszelkie dolegliwości leczył Mikołaj Kopernik. Zmarł na epilepsję i został pochowany we Fromborku.


Stosunki rodzinne, hobby, czym się zajmował, co lubił, ciekawostki z życia, pracy i działalności

Pochodził z rodziny patrycjuszy gdańskich. Ojciec Johann Ferber i brat Eberhard byli burmistrzami Gdańska. W 1497 r. Maurycy chciał poślubić Anne Pileman – jedynaczkę, która dziedziczyła olbrzymi majątek. Ojciec Anny uznał, że córka samowolnie oddała Maurycemu rękę. Maurycy dochodził swoich praw w Rzymie ale przegrał.


Bibliografia

Oracki Tadeusz,Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku, Olsztyn 1983, 349 ss.
Kinlis (dyskusja) 17:43, 25 wrz 2013 (CEST)