Mieczysław Orłowicz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mieczysław Orłowicz

Data i miejsce urodzenia 17 grudnia 1881 roku
Komarno koło Lwowa
Data i miejsce śmierci 4 października 1959 roku
Warszawa

Mieczysław Orłowicz (ur. 17 grudnia 1881 roku w Komarnie koło Lwowa, zm. 4 października 1959 roku w Warszawie) – doktor praw, krajoznawca i popularyzator turystyki, auto znanego przewodnika po regionie Warmii i Mazur.

Życiorys

Mieczysław Orłowicz ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza z tytułem doktora. Potem studiował historię sztuki. Ekonomię studiował w Akademii Handlowej w Wiedniu. Był współzałożycielem i wiceprezesem Akademickiego Klubu Sportowego we Lwowie oraz działaczem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Gdy Polska odzyskała niepodległość, kierował Urzędem Turystycznym w Ministerstwie Robót Publicznych. Po 1945 roku brał udział w pracach Komisji Ustalania Nazw Miejscowości na Ziemiach Zachodnich. Interesowały go Ziemie Zachodnie i Północne. Przebywał wielokrotnie na Warmii i Mazurach. W 1913 roku region ten przemierzył wzdłuż i wszerz.

Nawiązywał kontakty z działaczami polskimi w Olsztynie i w Szczytnie. Po raz trzeci przybył tu w 1922 roku, aby uzupełnić Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii. Książka miała ukazać się w okresie poprzedzającym plebiscyt 1920 roku. Orłowicz był zaangażowany w działania narodowe na rzecz przyłączenia tych ziem do Polski. W rożnych miastach wygłaszał odczyty o Mazurach. Ostatecznie przewodnik wydano we Lwowie w 1923 roku.

Po 1945 roku Mieczysław Orłowicz wiele razy przebywał w Olsztynie. 11 stycznia 1948 roku gościł w liceum ogólnokształcącym przy ulicy Mickiewicza w Olsztynie. Wygłosił odczyt na temat: Warmia i Mazury jako teren turystyki.

Zmarł 4 października 1959 roku w Warszawie.

Bibliografia

Jan Chłosta, Ludzie godni pamięci, warmińsko-mazurscy patroni olsztyńskich ulic, Olsztyn 1997.