Mieczysław Piekut

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mieczysław Piekut

Imię i nazwisko Mieczysław Piekut
Data i miejsce urodzenia 1929 r., Starogard
Data śmierci 25 marca 2012 r.
Dyscyplina gimnastyka artystyczna

Mieczzysław Piekut (ur. 1929 r. Starogardzie, zm. 25 marca 2012 r.) – prekursor olsztyńskiej gimnastyki, współtwórca Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie, trener kadry olimpijskiej.

Działalność trenerska

W 1953 r. po ukończeniu studiów w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu podjął pracę w studium wychowania fizycznego olsztyńskiej Wyższej Szkoły Rolniczej. Rok później zajął się szkoleniem w stworzonej w AZS sekcji gimnastycznej. Na sukcesy jego podopiecznych nie trzeba było długo czekać. Najpierw na arenie krajowej zaistniała Teresa Cieślak, a później Lidia Jurewicz-Zander, Danuta Kowalewska-Wytrążek, Halina Milke-Bednarczyk, Krystyna i Zbigniewa Żołnierowiczowie.

W 1967 r. Mieczysław Piekut objął funkcję trenera kadry olimpijskiej kobiet. W tym okresie znaczące sukcesy odnosiły inne jego olsztyńskie wychowanki, m.in. Bożena Fabisiewicz-Zygadło, Grażyna Jaskowska-Szparak, olimpijka (1974 r.) Danuta Prusinowska-Fidusiewicz oraz Urszula Uściska-Małek. Był inicjatorem powstania olsztyńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

W 1980 roku wyemigrował do Belgii. Na rzecz polskiej i belgijskiej gimnastyki pracował bez przerwy przez ponad pół wieku. Do Olsztyna powrócił w 2006 r., wcześniej uczestniczyły w jubileuszu 50-lecia gimnastyki w AZS Olsztyn.

Bibliografia

sport.wm.pl [12.12.2014]