Nadleśnictwo Wielbark: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
(Bibliografia)
 
Linia 35: Linia 35:
 
[http://wielbark.lavinaplatform.com/ wielbark.lavinaplatform.com]  [10.10.2014]<br/>
 
[http://wielbark.lavinaplatform.com/ wielbark.lavinaplatform.com]  [10.10.2014]<br/>
  
[[Kategoria: Gospodarka]][[Kategoria: Leśnictwo i łowiectwo]] [[Kategoria:powiat szczycieński]] [[Kategoria:powiat nidzicki]]<br />
+
[[Kategoria: Gospodarka]][[Kategoria: Leśnictwo i łowiectwo]] [[Kategoria:powiat szczycieński]] [[Kategoria:powiat nidzicki]] [[kategoria:1990-]]<br />

Aktualna wersja na dzień 16:32, 21 mar 2015

Nadleśnictwo Wielbark

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Nadleśnictwo Wielbark
Nadleśnictwo Wielbark
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nadleśnictwo Wielbark
Nadleśnictwo Wielbark
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Przedmiot działalności prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie ochrony, hodowli, ścinki i wyróbki drewna
Adres ul. Czarnieckiego 19
12-160 Wielbark
E-mail wielbark@olsztyn.lasy.gov.pl
Telefon (89) 621 80 31
Strona internetowa www.wielbark.olsztyn.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Wielbark – jedno z 33 nadleśnictw podlegających w strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Teren Nadleśnictwa to prawie 22,5 tys ha. Nadleśnictwem kieruje Edward Studziński. W strukturze Nadleśnictwa wyodrębniono biuro, szkółkę leśną oraz 14 leśnictw: Borki, Dąbrowa, Karolinka, Kipary, Mącicie, Opaleniec, Przegańsk, Róg, Róklas, Sawicz, Szymany, Trzcianka, Wesołowo, Wielbark.

Położenie

Nadleśnictwo Wielbark swoim zasięgiem obejmuje południową część województwa warmińsko-mazurskiego (powiat szczycieński i nidzicki) oraz północną część województwa mazowieckiego (powiat przasnyski). Tu przebiega historyczna granica między Prusami i Mazowszem.

Historia

Obszar podlegający aktualnie Nadleśnictwu Wielbark pokrywały niegdyś gęste lasy, a ponieważ na terenie tym występują liczne rozlewiska rzeczne i bagna, osadnictwo pojawiło się stosunkowo późno. Na większą skalę osadnictwo nastąpiło na przełomie XVII i XVIII w., doprowadzając do trwałych wylesień dużych obszarów. W latach 1890–1914 władze pruskie wykupiły olbrzymie obszary słabych gruntów rolnych, które nie dawały dobrych plonów oraz nieużytków w celu zalesienia. Po II wojnie światowej w 1946 r. powstało Nadleśnictwo Wielbark. Objęło ono lasy państwowe a także część opuszczonego mienia poniemieckiego oraz grunty upaństwowione w wyniku dekretu o reformie rolnej, później powierzchnia lasów powiększyła się o grunty dołączone z Państwowego Funduszu Ziemi. W 1948 r. Nadleśnictwo podzielono na Nadleśnictwo Wielbark i Wesołowo, które w 1957 r. ponownie połączono. W 1968 r. po raz drugi utworzono Nadleśnictwo Wesołowo, by w 1973 r. roku znowu je włączyć do Nadleśnictwa Wielbark jako obręb leśny. W 1976 roku z obrębu Wielbark wydzielono dodatkowo obręb Chorzele.

Zasoby leśne

Warunki glebowe i cechy klimatu sprawiają, że w Nadleśnictwie Wielbark znaczną przewagę mają siedliska ubogie. Dominuje tu bór świeży wilgotny (48,52%) i bór mieszany świeży (31,58%). Udział lasu mieszanego wilgotnego to 5,89%, boru mieszanego wilgotnego – 4,10%, a las mieszanego świeżego – 3,75. Pozostałe typy siedliskowe lasu mają dużo niższy udział w strukturze. Do podstawowych gatunków budujących drzewostan należą sosna, brzoza i olcha, natomiast w domieszce spotyka się świerk, dąb i modrzew.

Obiekty edukacyjne

W Nadleśnictwie Wielbark przygotowano bogatą ofertę edukacyjną, której celem jest promowanie proekologicznej, wielofunkcyjnej i trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa i właściwego stosunku do lasu oraz czynności gospodarczych wykonywanych w lesie. W ramach oferty edukacyjnej przygotowano:

  • leśną ścieżkę dydaktyczną "Nad Sawicą" – ma ona kształt pętli o długości ok. 2 km, wzdłuż której rozmieszczono kilkanaście tablic edukacyjnych, informujących o wybranych zjawiskach zachodzących w lesie oraz zaprezentowano urządzenia stosowane w gospodarce leśnej
  • zieloną szkołę
  • 3 trasy rowerowe o łącznej długości 54 km
  • szlak konny
  • 2 szlaki wodne: szlak rzekami Saska i Sawica, szlak górnej Omulwi

Ponadto Nadleśnictwo oferuje pięć miejsc postoju pojazdów, które są chętnie odwiedzane w okresie występowania grzybów, jak również pole namiotowe nad jeziorem Głęboczek, zlokalizowane na terenie leśnictwa Wesołowo.

Bibliografia

wielbark.olsztyn.lasy.gov.pl [10.10.2014]
wielbark.lavinaplatform.com [10.10.2014]