Róg

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Róg

Wieś RógŹródło: www.zgwm.pl [12.09.2013]
Wieś Róg
Źródło: www.zgwm.pl [12.09.2013]
Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nidzicki
Gmina Janowo
Sołectwo Róg
Liczba ludności (2010) 188
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NNI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Róg
Róg
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Róg
Róg
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Róg (niem. Roggen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 188 mieszkańców. Obecnie funkcje sołtysa pełni Halina Gabryś[1].

Położenie

Miejscowość położona jest z dala od głównych tras komunikacyjnych i szlaków turystycznych, w odległości ok. 6 km od Janowa.

Dzieje miejscowości

Nazwa Róg pochodzi najprawdopodobniej od określenia rogus (łacińskie określenie na stos drewna) lub roh (ruskie określenia na zalesiony teren). Nieznana jest dokładna data lokacji wsi. W 1571 r. sołtysem był Marcin Płoski. W tym roku książę Albrecht Fryderyk wsi Róg zapisał 65 ½ łana na prawie chełmińskim. 6 łanów sołtysowych było wolnych od czynszu, a 3 należały do karczmarza. Z pozostałych należało uiszczać opłatę w wysokości pruskiej grzywny i dwóch kur. W 1600 r. w miejscowości zamieszkiwali sami Polacy. W XVII w. wieś została zniszczona w wyniku najazdu tatarskiego. W 1680 r. uprawiano jedynie 4 łany. W 1696 r. sołtysami byli: Michael i Jakob. Łany leżące odłogiem obsadzono w latach 1751–1782. Wśród nowych mieszkańców wsi znaleźli się: Georg Smelka, Matthes Lork, wdowa Katzanowa, Michel Lux, sołtys Georg Kozlan, Johann Czuback, Jan Dudeck, wdowa Olexin, Jan Penteck, Martin Bielski, Thomas Karla, Matthes Gluchowski, Jan Grabowski, Georg Falck, Johan Kapsa, Michel Karpowitz, Adam Lukaszik, Michel Szepan, Friedrich Konietzka, Christoph Kommenda, Ludwig Leszinski, Thomas Trzesiewski, Adam Lukaszick, Martin Lux, Thomas Paraschewski, Matthes Kommenda, Franz Simansky, Joseph Galla, Anna Gonska, Michel Czuback, Andres Borkowski, Bartek Trawny, Matthes Walpuski, Thomek Wyno, Martin Szczepan. W 1732 r. założono we wsi szkołę. W 1785 r. do obszaru miejscowości dołączyło: 15 łanów, 19 mórg i 281 prętów miary oleckiej. W XIX w. wieś zajmowała 2047 ha z 107 domami. W tym czasie było tu 663 mieszkańców. Nie zachowała się informacja o kształcie zabudowy wiejskiej.

Gospodarka

W miejscowości znajduje się siedziba leśnictwa należącego do Nadleśnictwa Wielbark.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Muszakach. Jest tutaj także filiał parafii ewangelicko-augsburskiej w Nidzicy.

Bibliografia

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. XI, Warszawa 1890.
Wijaczka Jacek, Dzieje wsi do końca XVIII wieku, [w:] Historia Nidzicy i okolic, pod red. Waldemara Rezmera, Nidzica 2012, ss. 165-202.
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]

Przypisy