Natangowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 12:47, 16 wrz 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Dzieje" na "Kategoria:Dzieje Warmii i Mazur")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Natangowie (Natangia) – jedno z plemion pruskich zamieszkujące na początku XIII w. obszar Natangii.

Podział plemion pruskich w XIII w., wg. M. Toeppena,
Źródło: "Historia Mazur. Przyczynek do dziejów krainy i kultury pruskiej", Olsztyn 1995

Charakterystyka

Obszar Natangii w przybliżeniu zakreślony był od północy przez dolinę Pregoły (od ujścia Pregoły do ujścia Łyny do Pregoły), nie sięgając jednak samej rzeki, od zachodu i południa przez rzekę Łynę, od zachodu graniczący z terenem Warmów.

W Natangii występowały następujące jednostki niższorzędne (okręgi, włości): dyskusyjne Sclunien i Unsatrapis, Lauthen, Tummanis, Wore, Solidow, Sutwiert. Istniała też osada targowa pełniąca jednocześnie funkcję ważnych spotkań (forum) Gerkin (okolice Bagrationowska). Tam też znajdować się miał natangijski ośrodek kultu Romowe oraz święty gaj.

Kontrowersje

Kwestią sporną pozostaje to, czy Natangowie swym osadnictwem sięgali Zalewu Wiślanego, "wciśnięci" między osadnictwo sambijskie od północy i warmińskie od południa (ziemia Sclunien, czyli Calige), czy też od Zalewu Wiślanego oddzielali ich Warmowie.

Kolejną nierozstrzygniętą sprawą jest przynależność ziemi Wohnsdorf (Unsatrapis) nad dolną Łyną. W większości jednak badacze opowiadają się za przynależności jej do Natangii plemiennej.

Badania nad nazwą Natangii nie pozwoliły dociec źródłosłowu i jej znaczenia. Domniemywa się jedynie, że prawdopodobnie pochodzi ona od nazwy nie znanej dziś rzeki, której okolice były pierwotną siedzibą Natangów.

Bibliografia

Jan Powierski, Prussica, Malbork 2003.
Henryk Łowmiański, Studia nad początkami społeczeństwa i państwa litewskiego, t. 1–2, Wilno 1932.