Płonnik cienki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 11:41, 26 lut 2015 autorstwa Arom (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Płonnik cienki

Polytrichum strictum
Brid.
Fot. Kristian Peters. Źródło: Commons Wikimedia
Fot. Kristian Peters. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada mchy
Klasa płonniki
Rząd płonnikowce
Rodzina płonnikowate
Rodzaj płonnik
Gatunek płonnik cienki
płonnik właściwy

Płonnik cienki (Polytrichum strictum Brid.) – gatunek rośliny należący do rodziny płonnikowatych (Polytrichaceae), rzędu płonnikowców (Polytrichales).

Morfologia

Płonnik cienki tworzy darnie, początkowo ciemnozielone do zielononiebieskich, które z czasem brunatnieją. Gametofit w postaci wzniesionej, sztywnej łodyżki, o wysokości do 30 cm, spodem lekko białawej z jasnymi chwytnikami. Listki pochwiaste, lancetowate, o długości do 6 mm, o żółtawej pochwiastej nasadce, ostro, brunatnie zakończone, w stanie suchym przylegające do łodyżki. Sporofit stanowi seta długości 6-10 cm i puszka zarodnionośna, sześcienna, o długości ok. 6 mm, prosta lub skierowana w bok, czerwonożółta, zakończona orzęsionym czepkiem. Włoski czepka żółto-brązowe. Zarodniki gładkie, w masie żółte. Zarodnikowanie w Polsce odbywa się w czerwcu i lipcu.

Rozmieszczenie i ekologia

Płonnik cienki występuje w Eurazji, Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce ten mech jest rozpowszechniony na obszarze całego kraju w odpowiednich dla siebie siedliskach. Występuje na torfowiskach wysokich i przejściowych, szczególnie o leśnym charakterze, głównie w borach bagiennych. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla rzędu (O.) Sphagnetalia magellanici.
Na Warmii i Mazurach występuje na terenie m.in. Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Wartość użytkowa

Gatunek objęty jest w Polsce częściową ochroną gatunkową na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin.

Bibliografia

Kłosowski Stanisław, Kłosowski Grzegorz, Rośliny wodne i bagienne. Warszawa 2006.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin. Dz. Ust. 2014, nr 0, poz. 1409, isap.sejm.gov.pl [02.12.2014]
Płonnik cienki, pl.wikipedia.org [12.12.2014]