Pałac w Dłutowie Starym: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Utworzono nową stronę "{{mała architektura infobox <!-- w trakcie opracowania --> |nazwa = Pałac w Dłutowie Starym |typ obiektu = pałac |lokalizacja = Dłutowo Stare |właści...")
 
Linia 6: Linia 6:
 
  |właściciel  =  
 
  |właściciel  =  
 
}} <br />
 
}} <br />
'''Pałac w Dłutowie Starym'''<br/>
+
'''Pałac w Dłutowie Starym''' –zespół pałacowo-parkowy położony w [[Dłutowo Stare|Dłutowie Starym]], w [[Powiat działdowski|powiecie działdowskim]], w [[Działdowo (gmina wiejska)|gminie Działdowo]]. Pałac wpisany jest do rejestru zabytków.  
== Położenie ==
+
<br/><br/>
Pałac w Dłutowie Starym położony jest w województwie warmińsko-mazurski, w powiecie działdowskim, w gminie Działdowo.
+
== Historia ==
<br/>
+
W 1839 r. wieś nabył w drodze licytacji Konstanty Łabęcki, który w 1852 r. rozbudował istniejący dwór w pałac, nadając mu formy renesansu włoskiego. Pałac ma okrągłą basztę w południowo wschodnim narożniku. Pierwotnie współistniał z kaplicą. Łabęcki wzniósł również tzw. "apteczkę", która służyła jako domek ogrodnika.  W 1890 r. odbyła się kolejna przebudowa, którą podjęła właścicielka Maria Wrotnowska.
== Opis ==
+
 
Pałac pochodzi z 1851 roku w formach renesansu włoskiego. Ma okrągłą basztę w południowo wschodnim narożniku. Pierwotnie pałac występował z kaplicą. Po parcelacji został przeznaczony jako dom dla sierot, prowadzony przez siostry zakonne. Obecnie pełni funkcje rezydencjonalne. Majątek ziemski Skąpowskich, Zalewskich, Broniewskich, Tabęckich.  
+
W 1927 r. pałac w Dłutowie Starym przeszedł na własność Sejmiku Powiatowego Mławskiego, który  wydzierżawił go zakonnicom z przeznaczeniem na dom sierot. Po II wojnie światowej, w 1948 roku, w pałacu pomieszczono Dom Dziecka. Od 1956 roku w pałacu działała szkoła.
 +
Właścicielem budynku stał się [[Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR)|PGR]] [[Zielone]].  
 +
 
 +
Pałac ulegał dewastacji i wymagał remontu. Ostatecznie został sprzedany prywatnym inwestorom.
 +
Obecnie obiekt pełni funkcje rezydencjonalne. Park dworski otoczony ceglanym murem zajmuje powierzchnię 7,4 ha. Na jego terenie znajduje się pałac, "apteczka" i staw (0,7ha).
  
<br/>
 
== Zdjęcia ==
 
...
 
<br/>
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
''Kanon krajoznawczy Warmii i Mazur'', red. S. Charajda, I. Liżewska, K. Młynarczyk, Olsztyn 2010.
+
''Kanon krajoznawczy Warmii i Mazur'', red. S. Charajda, I. Liżewska, K. Młynarczyk, Olsztyn 2010.<br/>
<br/>
+
[http://palacwdlutowie.pl/wspolczesnosc-2/ pałacwdlutowie.pl] [20.02.2015]<br/>
[[Kategoria:Turystyka]]<br />
+
[[Kategoria:Turystyka]]
 +
[[Kategoria: Pałace i dwory]]
 +
[[Kategoria: Powiat działdowski]]
 +
[[Kategoria: Działdowo (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: 1801-1918]]

Wersja z 02:33, 21 lut 2015

Pałac w Dłutowie Starym
typ obiektu: pałac
lokalizacja: Dłutowo Stare

Pałac w Dłutowie Starym –zespół pałacowo-parkowy położony w Dłutowie Starym, w powiecie działdowskim, w gminie Działdowo. Pałac wpisany jest do rejestru zabytków.

Historia

W 1839 r. wieś nabył w drodze licytacji Konstanty Łabęcki, który w 1852 r. rozbudował istniejący dwór w pałac, nadając mu formy renesansu włoskiego. Pałac ma okrągłą basztę w południowo wschodnim narożniku. Pierwotnie współistniał z kaplicą. Łabęcki wzniósł również tzw. "apteczkę", która służyła jako domek ogrodnika. W 1890 r. odbyła się kolejna przebudowa, którą podjęła właścicielka Maria Wrotnowska.

W 1927 r. pałac w Dłutowie Starym przeszedł na własność Sejmiku Powiatowego Mławskiego, który wydzierżawił go zakonnicom z przeznaczeniem na dom sierot. Po II wojnie światowej, w 1948 roku, w pałacu pomieszczono Dom Dziecka. Od 1956 roku w pałacu działała szkoła. Właścicielem budynku stał się PGR Zielone.

Pałac ulegał dewastacji i wymagał remontu. Ostatecznie został sprzedany prywatnym inwestorom. Obecnie obiekt pełni funkcje rezydencjonalne. Park dworski otoczony ceglanym murem zajmuje powierzchnię 7,4 ha. Na jego terenie znajduje się pałac, "apteczka" i staw (0,7ha).

Bibliografia

Kanon krajoznawczy Warmii i Mazur, red. S. Charajda, I. Liżewska, K. Młynarczyk, Olsztyn 2010.
pałacwdlutowie.pl [20.02.2015]