Parafia pw. św. Katarzyny w Płoskini: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Kościół parafialny)
Linia 3: Linia 3:
 
  |nazwa                  = Parafia pw. św. Katarzyny w Płoskini
 
  |nazwa                  = Parafia pw. św. Katarzyny w Płoskini
 
  |grafika                = płoskiniaa.jpg
 
  |grafika                = płoskiniaa.jpg
  |podpis grafiki          = źródło: [http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_pw._%C5%9Bw._Katarzyny_w_P%C5%82oskini leksykonkultury.ceik.eu]
+
  |podpis grafiki          = Fot. Piotr.<br>Źródło: [http://zabytki.ocalicodzapomnienia.eu/zabytek-2-9-1-1438.html www.zabytki.ocalicodzapomnienia.eu]  
 
  |siedziba                = Płoskinia
 
  |siedziba                = Płoskinia
 
  |adres                  = Płoskinia 58, 14-526 Płoskinia
 
  |adres                  = Płoskinia 58, 14-526 Płoskinia

Wersja z 16:53, 11 gru 2014

Parafia pw. św. Katarzyny w Płoskini

Fot. Piotr.Źródło: www.zabytki.ocalicodzapomnienia.eu
Siedziba Płoskinia
Adres Płoskinia 58, 14-526 Płoskinia
Data powołania XIV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Archidiecezja warmińska
Dekanat Frombork
Kościół św. Katarzyny w Płoskini
Wspomnienie liturgiczne 25 listopad
http://archwarmia.pl/parafie/parafie/ploskinia-parafia-swietej-katarzyny/

Parafia pw. św. Katarzyny w Płoskini – parafia rzymskokatolicka położona w woj. warmińsko-mazurskim, w archidiecezji warmińskiej, w dekanacie Frombork. Proboszczem parafii jest ks. kan. mgr Henryk Kamiński.

Dzieje miejscowości

Pierwsze informacje odnośnie do Płoskini pochodzą z początku XIV w. Źródła historyczne podają, że na tym terenie istniała miejscowość pod nazwą Scolyten. Wieś Płoskinię ulokowano w roku 1305 z inicjatywy kapituły warmińskiej. W wieku XIV wybudowano tu młyn oraz karczmę. Płoskinia rozwijała się w XVI w. Wiejska parafia zajęła się edukacją i przystąpiła do organizacji szkoły. Walki toczone ze Szwedami odcisnęły swe piętno także na tym obszarze. W latach 1626-1629 wieś doznała znaczących szkód w konsekwencji toczonej wojny.

Kościół parafialny

Funkcję kościoła parafialnego w Płoskini pełni miejscowy kościół pw. św. Katarzyny. Budowla powstała w stylu gotyckim. Jest to budynek jednonawowy. Materiałem budowlanym była cegła. Obiekt wzniesiono w okresie od 1340 r. do 1360 r. Kościelna wieża powstała 20 lat później od daty zakończenia prac budowlanych. Poszczególne elementy wnętrza świątyni pochodzą z okresu późniejszego. Prezbiterium jest datowane na poł. wieku XVII, natomiast ołtarz główny wybudowano mniej więcej w roku 1884. Boczne ołtarze kościoła powstały w 1721 r. dzięki pracy Krzysztofa Peuckera. Malowidło ścienne przedstawiające Sąd Ostateczny na ścianie tęczowej jest datowane na wiek XVII, podobnie jak ambona. Ponadto świątynia posiada kilka malowideł w stylu barokowym.

Nadzwyczaj cennym elementem wyposażenia świątyni są witraże, których autorstwo przypisywane jest artyście z Koblencji (Prusy Wschodnie), tj. Josefowi Marii Machhausen. Przyjmuje się, że witraże znajdujące się w płoskińskim kościele są pierwszym dziełem, które stworzył Machhausen w swoim warsztacie.

Plebanię wybudowano dopiero w XVIII w. Na terenie Płoskini znajdują się ponadto dwie kapliczki datowane na wiek XIX.

W czasie II wojny światowej świątynia nie doznała zbyt wielu uszkodzeń. Niemniej jednak te, które powstały naprawiono w kilka lat później, dzięki czemu kościół pw. św. Katarzyny w Płoskini należy do jednych z najlepiej zachowanych obiektów sakralnych na terenie Warmii. Proboszcz parafii Henryk Kamiński obejmuje opieką duszpasterską również parafię pw. św. Jerzego w Szalmii.

Kler parafialny

Proboszczowie:


Zobacz też

Kościół pw. św. Katarzyny w Płoskini: Leksykon[1][19.08.201]

Płoskinia[2][19.08.2014]

Bibliografia

Archidiecezja warmińska: parafia Płoskinia[3][19.08.2014]
Kościół pw. św. Katarzyny w Płoskini[4][19.08.2014]
Ciekawe Mazury: Płoskinia[5][19.08.2014]
Polska Niezwykła: Płoskinia[6][19.08.2014]
Wykaz Parafii: Deon: Płoskinia[7][19.08.2014]