Parafia pw. św. Katarzyny w Płoskini

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Katarzyny w Płoskini

Kościół parafialny. Źródło: Wikimedia Commons
Kościół parafialny. Źródło: Wikimedia Commons
Siedziba Płoskinia
Adres Płoskinia 58, 14-526 Płoskinia
Data powołania XIV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Archidiecezja warmińska
Dekanat Frombork
kościół Kościół pw. św. Katarzyny w Płoskini
Wspomnienie liturgiczne 25 listopada

Parafia pw. św. Katarzyny w Płoskini – parafia rzymskokatolicka położona w archidiecezji warmińskiej, w dekanacie Frombork. Proboszczem parafii jest ks. kan. Henryk Kamiński.

Kościół św. Katarzyny w Płoskini, Źródło: Wikimedia Commons

Kościół w . Źródło: Wikimedia Commons

Historia parafii i miejscowości

Pierwsze informacje dotyczące Płoskini pochodzą z początku XIV w. Źródła historyczne podają, że na tym terenie istniała miejscowość pod nazwą Scolyten. Wieś Płoskinię ulokowano w roku 1305 z inicjatywy kapituły warmińskiej. W wieku XIV wybudowano tu młyn oraz karczmę. W XVI w. Płoskinia rozwijała się, wiejska parafia zajęła się edukacją i przystąpiła do organizacji szkoły.

Walki toczone ze Szwedami odcisnęły swe piętno także na tym obszarze. W latach 1626–1629 wieś doznała znaczących szkód.

Kościół parafialny

Funkcję kościoła parafialnego w Płoskini pełni miejscowy kościół pw. św. Katarzyny. Budowla powstała w stylu gotyckim. Jest to budynek jednonawowy. Materiałem budowlanym była cegła. Obiekt wzniesiono w okresie od 1340 r. do 1360 r. Kościelna wieża powstała 20 lat później od daty zakończenia prac budowlanych. Poszczególne elementy wnętrza świątyni pochodzą z okresu późniejszego. Prezbiterium jest datowane na poł. wieku XVII, natomiast ołtarz główny wybudowano mniej więcej w roku 1884. Boczne ołtarze kościoła powstały w 1721 r. dzięki pracy Krzysztofa Peuckera. Malowidło ścienne przedstawiające Sąd Ostateczny na ścianie tęczowej jest datowane na wiek XVII, podobnie jak ambona. Ponadto świątynia posiada kilka malowideł w stylu barokowym.

Nadzwyczaj cennym elementem wyposażenia świątyni są witraże, których autorstwo przypisywane jest artyście z Koblencji – Josefowi Marii Machhausen. Przyjmuje się, że witraże znajdujące się w płoskińskim kościele są pierwszym dziełem, które stworzył Machhausen w swoim warsztacie.

Plebanię wybudowano dopiero w XVIII w. Na terenie Płoskini znajdują się ponadto dwie kapliczki datowane na wiek XIX.

W czasie II wojny światowej świątynia nie doznała zbyt wielu uszkodzeń, a te, które powstały, naprawiono w kilka lat później, dzięki czemu kościół pw. św. Katarzyny w Płoskini należy do jednych z najlepiej zachowanych obiektów sakralnych na terenie Warmii. Proboszcz parafii Henryk Kamiński obejmuje opieką duszpasterską również parafię pw. św. Jerzego w Szalmii.

Duchowni parafii

Zobacz:

  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003.
  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.

Bibliografia

Archidiecezja Warmińska: parafia Płoskinia[19.08.2014]
mazuryaktywnie.pl[19.08.2014]
ciekawemazury.pl[19.08.2014]
polskaniezwykla.pl[19.08.2014]
deon.pl[19.08.2014]