Parafia pw. św. Wawrzyńca w Plutach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Wawrzyńca w Plutach

Siedziba Pluty
Adres Pluty 16, 14-520 Pieniężno
Data powołania XIV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Archidiecezja warmińska
Dekanat Pieniężno
Kościół św. Wawrzyńca i św. Stanisława
Wspomnienie liturgiczne 10 sierpnia

Parafia pw. św. Wawrzyńca w Plutach – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Pieniężno, w archidiecezji warmińskiej. Proboszczem parafii jest ks. Wojciech Leszczyński.

Lokalizacja parafii

Parafia pw. św. Wawrzyńca mieści się we wsi Pluty, którą założono prawdopodobnie w 1325 r. W jej pobliżu dawniej znajdował się pruski gród znany pod nazwą Pelten. Jordan, przedstawiciel kapituły warmińskiej, wybudował w tym miejscu obronny zamek z drewna. Zamek ten był ważny ze względu na fakt, iż był usytuowany na szlaku wiodącym do Pieniężna.

Parafia

Pierwsze wzmianki na temat parafii św. Wawrzyńca w Plutach pochodzą z tego samego okresu, co informacje o samej miejscowości. Wedle przekazów historycznych pierwsza wzmianka o parafii jest datowana na rok 1326, mowa w niej o uposażeniu parafii.

Kościół parafialny

Pierwotny obiekt wyznaczony dla potrzeb parafii uległ całkowitemu zniszczeniu w konsekwencji wojny w 1410 r. z zakonem. Udało się wówczas ocalić nieliczne elementy wyposażenia dawnej świątyni, takie jak chrzcielnica.

Budynek, który obecnie pełni funkcję kościoła parafialnego, wybudowano najprawdopodobniej w wieku XV bądź XVI. Przesłanka, która za tym przemawia, to fakt, iż obiekt wybudowano w stylu schyłkowego gotyku. W miejscu zakrystii znajduje się data z rokiem 1521, co może przemawiać za twierdzeniem, że w tym właśnie roku powstała świątynia lub zakończony został jakiś etap prac budowlanych. Kościół został poświęcony przez Marcina Kromera w roku 1581.

Obiekt był kilkakrotnie odnawiany i przebudowywany. Ołtarz główny kościoła pochodzi z końca XVII w. Wedle opinii znawców powstał w Królewcu. Malowidło prezentujące Ostatnią Wieczerzę wieńczy ołtarz boczny świątyni. Zarówno ambona, jak i krucyfiks pochodzą z XVIII w. Wykonano je w stylu barokowym. Wieża kościelna posiada zabytkowy mechanizm zegarowy. Długoletnie zaniedbania spowodowały szereg zniszczeń, niemniej jednak dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskano środki na odnowę zabytku.

Duchowni parafii

proboszcz: ks. Wojciech Leszczyński

Bibliografia

pl.wikipedia.org, Parafia św. Wawrzyńca w Plutach[07.08.2014]
mojemazury.pl, Kościół św. Wawrzyńca w Plutach[07.08.2014]
deon.pl, wykaz parafii: Pluty[07.08.2014]
pieniezno.pl. Kościół św. Wawrzyńca [07.08.2014]