Przygiełka biała

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 23:12, 30 gru 2013 autorstwa Darkub (dyskusja) (Utworzono nową stronę " '''Przygiełka biała''' (''Rhynchospora alba'' (L.) Vahl.) – gatunek rośliny należący do rodziny ciborowatych (''Cyperaceae''). Plik:Rhynchosporaalba1.jpg|20...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj


Przygiełka biała (Rhynchospora alba (L.) Vahl.) – gatunek rośliny należący do rodziny ciborowatych (Cyperaceae).


Rhynchospora alba - przygiełka biała (Media:http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Rhynchosporaalba1.jpg#metadata.ogg)

Morfologia

Bylina tworząca luźne darnie. Łodyga prosto wzniesiona, trójkanciasta do obłej, wysokości (10)15-40(60) cm. Blaszka liściowa szydlasta i rynienkowata, szerokości do 2 mm, pochwa liściowa szara. Kwiaty obupłciowe, zebrane w 2-3 kwiatowe jajowate kłosy długości 4-5 mm, skupione w główkę. Wyrastają w kątach jajowato-lancetowatych przysadek, początkowo białawych później blado brązowych do różowych. Podsadka dolnego kłoska nie dłuższa od główki. Okwiat w postaci 9-13 wstecznie ząbkowanych szczecinek. Słupek jeden o dwóch znamionach, pręcików 2 lub 3. Kwitnie w Polsce od czerwca do września. Owoc - odwrotnie jajowaty orzeszek, długości ok. 3 mm.


Rozmieszczenie i ekologia

Występuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Najliczniej występuje w Europie, gdzie zwarty zasięg występowania obejmuje Półwysep Skandynawski, środkową i zachodnią Europę oraz Wyspy Brytyjskie. W Polsce występuje na terenie całego niemal kraju, najliczniej na Pomorzu, Pojezierzu Mazurskim, Roztoczu, w zachodniej Wielkopolsce, w Kotlinie Sandomierskiej, ma Wyżynie Małopolskiej, Dolnym i Górnym Śląsku. W górach znana jest tylko z pojedynczych stanowisk.

Występuje głownie na torfowiskach przejściowych i wilgotnych zagłębieniach torfowisk wysokich oraz mokrych wrzosowiskach. Tworzy fitocenozy budujące pło zarastające jeziora humotroficzne.


Wartość użytkowa



Ciekawostki

Jednym z bardziej znanych stanowisk kłoci wiechowatej na Warmii i Mazurach jest rezerwat florystyczny „Jezioro Lisunie”, położony w pobliżu wsi Zełwągi. Obejmuje on ochroną zarastające jezioro śródleśne z silnie zarośniętymi brzegami i stanowiskami rzadkich roślin szuwarowych i wodnych. Ostatnio odkryto nowe stanowisko tego gatunku w Puszczy Napiwodzkiej.


Bibliografia



Linki zewnętrzne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przygiełka_biała