Rezerwat Cielętnik

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Cielętnik

Rodzaj rezerwatu torfowiskowy
Państwo  Polska
Data utworzenia 1959
Powierzchnia 3,38ha ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat przyrody Cielętnik : 0/0
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat przyrody Cielętnik : 0/0
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Cielętnik

O rezerwacie

Rezerwat przyrody Cielętnik utworzono w 1959 r.(MP nr 94,poz.500) na terenie gminy Braniewo w pobliżu wsi Stępień w Nadleśnictwie Zaporowo. Powierzchnia rezerwatu wynosi 3,38ha. Rezerwat utworzono w celu zachowania torfowisk ze stanowiskiem brzozy niskiej.


[[Plik:]]

Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Rezerwat znajduje się w odleglości 3km od Zalewu Wiślanego na wysokości około 0,5 m.n.p.m..Obszar rezerwatu jest nadmorska równina,powstala w wyniku osadzania znacznych pokladow masy organicznej w postaci mulu i torfu na podlozu mineralnym, będącym dnem morskim.Równinę buduja torfy niskie, nieco murszejące w stropowej części profilu glebowego.Miąższość pokladu torfu oraz namułów dochodzi do ponad 2m Wystepyje tu jeden podtyp gleby-gleba torfowa torfowiska niskiego.pzoiom wód gruntowych waha się w zależności od pory roku od 0,3 do 0,6m.

Zwierzęta


Rośliny

Brzoza niska osiaga tu wysokośc do 2,2 m, częściej rosnie na obrzeżach i w sąsiedztwie rezerwatu. Wśród roslin występujących w rezerwacie,obok brzozy niskiej można spotkac tez inne gatunki : wierzba sniada Salix Starkeana, rutewka żolta Thalictrum Flaum, rutewka wąskolistna T.lucidum, narecznica grzebieniasta, storczyk plamisty, storczyk szerokolistny, fiolek torfowy, szalej jadowity, czy przetacznik długolistny Veronica longifolia.

Ciekawostki

W okresie uznawania obszaru za chroniony stanowisk brzozy niskiej było jedno z największych na Pojezierze Mazurskie Pojezierzu mazurskim.Obecnie w wyniku zmiany warunkow wodnych (nadmierne odwodnienie) jak i zacienienia przez drzewa, krzewy iw wysokie trawy, przedmiot ochrony rezerwatu obecnie jest zagrożony. Ze względu na zmniejszenie liczby osobnikow brzozy niskiej i jego obecność poza granicami rezerwatu, niezbędne są prace czynnej ochrony brzozy tj. przerzedzenie drzewostanu brzozy brodawkowatej i omszonej, usuwanie krzewów konkurujących z brzoza niską ,okresowe wykaszanie traw.

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B.,Wołos L. Obszary chronione i pomnikiprzyrody województwa Warmińsko-Mazurskiegio.Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999. olsztyn,1999.

Linki zewnętrzne