Rezerwat Dęby w Krukach Pasłęckich

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 15:23, 26 cze 2014 autorstwa Ewa (dyskusja) (Utworzono nową stronę "{{Rezerwat przyrody infobox | nazwa_rezerwatu= Rezerwat przyrody Dęby w Krukach Pasłęckich | zdjęcie= | opis_zdjęcia= | rodzaj_rezerwatu= l...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Dęby w Krukach Pasłęckich

Rodzaj rezerwatu leśny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1960
Powierzchnia 9,23 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Błąd w wyrażeniu – nieoczekiwany operator <
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Błąd w wyrażeniu – nieoczekiwany operator <
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Dęby w Krukach Pasłęckich

O rezerwacie

Rezerwat przyrody Dęby w Krukach Pasłęckich został powołany w 1960 r. (MP z 1960 r. Nr 23, poz. 110) w celu ochrony fragmentu wielopiętrowego lasu liściastego o charakterze naturalnym z pojedynczymi pomnikowymi dębami w wieku ponad 260 lat. Występują tu również : lipa drobnolistna i grab w wieku ponad 100 lat. Obszar chroniony znajduje się w powiecie elbląskim , w gminie Pasłęk, nadleśnictwie Młynary i zajmuje powierzchnię 9,23 ha.


Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Rezerwat, pod względem przyrodniczo-leśnym jest położony w I Krainie Bałtyckiej, dzielnicy Elbląsko-Warmińskiej. Lasy rezerwatu leżą w regionie zachodniej części Pojezierza Mazurskiego, w makroregionie Pobrzeża Warmińskiego. Tereny rezerwatu są w całości równinne i stanowią pierwotną faunę moreny dennej ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Obszar chroniony stanowi fragment dużego niegdyś kompleksu leśnego o charakterze puszczy pierwotnej. Dowodem na to są 230-300 letnie dęby w postaci górnego piętra drzewostanu. W rezerwacie można wyróżnić dwa zbiorowiska roślinne: Tilio – Carpinetum i Circaeo – Alnetum. W zbiorowiskach C i r c a e o – A l n e t u m występuje las jesionowo-olszowy, który zajmuje bardzo małą powierzchnię (kilku arów). Drzewostan tworzy olsza czarna oraz warstwa krzewów z lipy. Runo zdominowane wiosną przez ziarnoplon wiosenny, a latem przez pokrzywę i gwiazdnicę gajową. W skład runa wchodzą: marzanny, szczawik, gajowiec, gwiazdnica, dąbrówka, konwalijka, zawilec, i podagrycznik.

Ciekawostki

Rezerwat przylega do dużego kompleksu leśnego, gdzie występuje jeleń, sarna, dzik, zając szarak, drobne ssaki, płazy i gady typowe dla tych lasów liściastych północnej części Polski. Występuje tu wiele gatunków ptaków: sikorki, dzięcioły, zięby, sójki, puszczyki, myszołowy i inne.

Linki zewnętrzne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_D%C4%99by_w_Krukach_Pas%C5%82%C4%99ckich
http://mlynary.lavinaplatform.com/rezerwat-czesciowy-deby-w-krukach