Rezerwat Dęby w Krukach Pasłęckich

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Dęby w Krukach Pasłęckich

Rodzaj rezerwatu leśny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1960
Powierzchnia 9,23 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Dęby w Krukach Pasłęckich
Rezerwat przyrody Dęby w Krukach Pasłęckich
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Dęby w Krukach Pasłęckich
Rezerwat przyrody Dęby w Krukach Pasłęckich
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Dęby w Krukach Pasłęckich – rezerwat powołany w 1960 r. (MP z 1960 r. nr 23, poz. 110) w celu ochrony fragmentu wielopiętrowego lasu liściastego o charakterze naturalnym z pojedynczymi pomnikowymi dębami w wieku ponad 260 lat. Występują tu również lipa drobnolistna i grab w wieku ponad 100 lat. Obszar chroniony znajduje się w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk, w Nadleśnictwie Młynary. Zajmuje powierzchnię 9,23 ha.

O rezerwacie

Rezerwat przylega do dużego kompleksu leśnego, w którym występuje jeleń, sarna, dzik, zając szarak, drobne ssaki, płazy i gady typowe dla lasów liściastych północnej Polski. Występuje tu wiele gatunków ptaków: sikorki, dzięcioły, zięby, sójki, puszczyki, myszołowy i inne.

Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Pod względem przyrodniczo-leśnym rezerwat jest położony w I Krainie Bałtyckiej, dzielnicy Elbląsko-Warmińskiej. Lasy rezerwatu leżą w regionie zachodniej części Pojezierza Mazurskiego, w makroregionie Pobrzeża Warmińskiego. Tereny rezerwatu są w całości równinne i stanowią pierwotną faunę moreny dennej ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Obszar chroniony stanowi fragment dużego niegdyś kompleksu leśnego o charakterze puszczy pierwotnej. Dowodem na to są dęby mające 230-300 lat w postaci górnego piętra drzewostanu.

W rezerwacie można wyróżnić dwa zbiorowiska roślinne: Tilio–Carpinetum i Circaeo–Alnetum. W zbiorowiskach Circaeo–Alnetum występuje las jesionowo-olszowy, który zajmuje bardzo małą powierzchnię (kilku arów). Drzewostan tworzy olsza czarna oraz warstwa krzewów z lipy. Runo zdominowane jest wiosną przez ziarnopłon wiosenny, a latem przez pokrzywę i gwiazdnicę gajową. W skład runa wchodzą: marzanny, szczawik, gajowiec, gwiazdnica, dąbrówka, konwalijka, zawilec i podagrycznik.

Bibliografia

pl.wikipedia.org, rezerwat Dęby [09.02.2015]
mlynary.lavinaplatform.com [09.02.2015]

Galeria zdjęć